fbpx

אושר בקריאה ראשונה: הממשלה תהיה רשאית לקבוע הגבלות על הפגנות ותפילות בתקופה של הכרזה על מצב חירום מיוחד

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב print

מליאת הכנסת אישרה בקריאה ראשונה את הצעת חוק סמכויות מיוחדות להתמודדות עם נגיף הקורונה החדש (הוראת שעה) (תיקון מס' 2), התשפ"א-2020. לאחר הצבעה שמית תמכו בהצעה 36 חברי כנסת מול 32 מתנגדים. ההצעה תועבר לוועדת חוקה, שתתכנס בעוד זמן קצר להכנתה לקריאה שנייה ושלישית.

מוצע לקבוע כי בתקופת תוקפה של הכרזה על מצב חירום בשל נגיף הקורונה, תהיה רשאית הממשלה להכריז על מצב חירום מיוחד בשל נגיף הקורונה אם שוכנעה כי קיימת התפשטות רחבה של נגיף הקורונה הגורמת לפגיעה חמורה בבריאות הציבור.

סעיף 7(1 )לחוק מסמיך את הממשלה לקבוע בתקנות, הגבלה על יציאה ממקום המגורים או על שהייה במרחב הציבורי, לרבות הגבלה לעניין המרחק ממקום המגורים של אדם, בכפוף לסייגים שנמנו בו. מוצע לתקן את הסעיף כך שייווספו לסייגים שנמנו בו סייגים נוספים.

הסייגים בסעיף 7(1 )לחוק כוללים גם יציאה של אדם להפגנה והשתתפות בה. מוצע כי בתקופת תוקפה של הכרזה על מצב חירום מיוחד תהיה רשאית הממשלה לקבוע בתקנות כי יציאה של אדם להפגנה והשתתפות בה תתאפשר רק אם ההפגנה מתקיימת במרחק המותר ליציאה ממקום מגורים. תיקון זה מוצע שכן בהתאם לסמכות הקיימת היום בחוק, בעת הכרזה על מצב חירום בשל נגיף הקורונה לפי סעיף 2 ,מחויבת הממשלה, במסגרת סמכותה לקבוע הגבלות בעניין יציאה מהבית ושהייה במרחב הציבורי, להבטיח את האפשרות של אדם להשתתף בהפגנה גם אם היא מתקיימת מעבר למרחק המותר ליציאה כאמור.

עוד מוצע לקבוע כי בתקופת תוקפה של הכרזה על מצב חירום מיוחד כאמור, יהיה ניתן לקבוע הגבלות על התקהלות בהפגנה, בתפילה או בטקס דתי, ובלבד שהגבלה כאמור חיונית למניעת התפשטות נגיף הקורונה. זאת, בשונה מההסמכה הקיימת בחוק בעת הכרזה על מצב חירום בשל נגיף הקורונה לפי סעיף 2 לחוק, שלפיה ניתן לקבוע אך ורק תנאים לגבי אופן קיומם של הפגנות, תפילות וטקסים דתיים, ומשכך לא ניתן למנוע את קיומם.

בדברי ההסבר להצעה נכתב: "מדינת ישראל מתמודדת כיום עם גל תחלואה שני, אשר ממדיו הולכים וגדלים. מדינות נוספות בעולם מתמודדות גם הן עם עלייה חוזרת בשיעור התחלואה בנגיף. נוכח העלייה החדה בהיקף התחלואה במדינה כולה, הנתונים הנוגעים לעומס המוטל על מערכת הבריאות, ובשל הצורך לצמצם את ההתפשטות הנרחבת של הנגיף ולמנוע פגיעה משמעותית ביכולת מערכת הבריאות לתת מענה למספר החולים, מוצע לתקן את החוק באופן שיאפשר, בנסיבות שבהן הדבר נדרש, קביעת מגבלות נוספות מעבר לאלה שמאפשר החוק כיום."

בפתח הדיון, אמר השר דוד אמסלם שהגיע באיחור לדיון, בעקבות הפגנה שמתקיימת בשעה זו מחוץ לכנסת, וטען שהמפגינים הפנו לעברו קללות ואיומים. הדברים עוררו זעם בקרב מספר חברי כנסת מן האופוזיציה, כאשר ח"כ זנדברג הטיחה לעברו :"אתה לא מתבייש, בזה אתה מתעסק? תתחילו לעבוד", השר אמסלם השיב לה ואמר: "תמיד ידעתי שאת אישה אלימה".

לאחר מיכן הציג השר אמסלם את ההצעה ואמר: "שואלים אותנו למה אתם מדברים על ההפגנות, זה לא ההפגנה, זה מה שקורה בתודעה הציבורית. כמעט כל אזרח במדינת ישראל מבין שכנראה הקורונה זה בלוף. אם פה היועץ המשפטי, אסתר חיות ובית המשפט מאפשרים להם יותר מתפילות יום כיפור אז הם אומרים לעצמם, הרי זה לא שיש שם איזה נוסחה אטומית, אני מבין לא פחות ממנדלבליט ומחיות, אם הם מרשים לכל אלה להתכנס, אז למה שאני לא אסע עם הילדים שלי לבקר את אימא שלי, למה שאני לא אלך להתפלל, למה שלא אחתן את הבת שלי עם החברים או חלילה אשתתף בלוויה של בן משפחה?

לכן האבסורד שקורה כאן, לדעתי זה אמון הציבור שנפגע. שאלתי את עצמי למה הם עושים את זה? המשימה היא בגדול שהציבור ירגיש שיש בלאגן במדינה, רוצים לייצר כאוס, כשהציבור יישב בבית וירגיש שהמדינה יצאה משליטה. אני חושב שלאן שמנדלבליט הביא אותנו זה אסון, אני מעולם לא תיארתי לעצמי שיהיה בן-אדם אחד שיעשה כזה נזק למדינה, ועוד פקיד. לא האמנתי שיש אופציה כזאת אבל תראו לאן הגענו."

ח"כ איימן עודה: "אני רוצה להתריע בפני סכנה ממשית שקורת בצל נגיף הקורונה. בצל הקורונה עולה כוח ההתנחלותי פשיסטי שמהווה נגיף נגד השלום, נגד הדמוקרטיה ונגד השוויון ואני מתכוון למפלגת ימינה ולנפתלי בנט. היום הליכוד יחד עם ימינה לפי כל הסקרים רק שניהם ביחד עולים על 50 מנדטים, הפשיזם משתלט, הפשיזם עולה מדרגה, הוא מתקרב להרכיב את הממשלה הבאה. חשוב לי להגיד לכם שכל הפשיסטים בעולם אלו בצל משבר ענקי בתוך המדינות וזה מה שקורה עכשיו."

ח"כ אלי אבידר: "לכל עם יש תקופות אפלות, לנו יש את התקופה הזאת שבה מובא היום לכנסת חוק שהופך אותנו מדמוקרטיה מעוררת גאווה לדיקטטורה אפלה. לסגר הראשון נכנסנו כי נתניהו טען שימותו מאות אלפים ושאין לנו מספיק מכונות הנשמה. היום הוא מטיל סגר הרסני לכלכלה ולעתיד של כולנו כשיש רק 168 חולים מונשמים ואלפי מכונות הנשמה פנויות.

לכולם ברור שהסגר הוא בגלל המחאה, המחאה היא שמטריפה אותו. אל דאגה, נלמד את הממשלה הזאת ערכי דמוקרטיה, כי אין במדינת ישראל מספיק שוטרים כדי לעצור את המחאה, אין מספיק ניידות כדי לחסום את כל הכבישים, ואין מספיק פקידים בכירים שייתנו יד לחוק אנטי-דמוקרטי שמובא כאן היום. נמשיך להפגין עד שנתניהו יתפטר" בסיום דבריו קרע ח"כ אבידר את החוק מעל הדוכן."

ח"כ יאיר גולן: "נתניהו מרסק את הדמוקרטיה, מרסק את הכלכלה, מרסק את החברה הישראלית ומרסק את העתיד של כולנו. אבל הוא אף פעם לא ייקח אחריות, הוא אף פעם לא אשם. פעם זה הכנסת שמפריע לו, פעם זו יפעת שאשא ביטון שמחבלת במאמציו, פעם זה פרופסור גמזו שלא נותן לו לפעול, פעם זה אפילו ישראל כץ. והפעם זה המפגינים, זה מה שמפריע לו. הכל שקר וכזב, הכל מרמה הסתה שיסוי וביזוי, שנים עם השיטה הזאת עובדת, לא עוד נתניהו. המחאה לא תיעלם, המחאה תפרוץ ותאגף אותך נתניהו, ותטביע אותך בזרם אדיר של תקווה."

ח"כ עפר שלח: "ידעו אחי המפגינים שלא ניתן לשפן מבלפור לרסק את הדמוקרטיה. חשבתי ואמרתי שלנוכח הבהלה בציבור, מנהיגי המחאה צריכים להשעות לשבועיים את ההפגנות ההמוניות, ולהמשיך אותה בכל האמצעים האחרים. מתוך אותו היגיון ממש אני אומר לכם עכשיו: דקה אחרי שמחת תורה, בצעדה הראשונה, אהיה בשורה הראשונה יחד איתכם כדי להחזיר את המחאה אל הכיכר ולהעיף את המחדלטור הכושל והמושחת. תדע הקהילה הישראלית המופלאה שבעת הזאת אין מלך בישראל, אבל לא איש הישר בעיניו יעשה."

ח"כ יעקב ליצמן: "כידוע לכם אני התפטרתי מהממשלה כאות מחאה, כי לדעתי עבדו עלינו כל הזמן הפרויקטור, כאשר דרשתי סגר כשהיו 2000 נדבקים, ואמרתי לו שהוא זומם לסגור את בתי הכנסת בראש השנה ויום כיפור. אף אחד לא האמין לי בזמנו. מישהו צריך לתת את הדעת מה קרה מאז שהיו 2000 נדבקים ליום, עד שהגענו ל7000. את הסגר היינו צריכים לעשות מזמן. מישהו נתן את הדעת כמה אנשים לא יכלו לבית כנסת ביום כיפור? לכמה אנשים זה יגרום לא לצום? בגלל כל אלה אני אצביע נגד ההצעה הזו."

סגן שר הבריאות ח"כ יואב קיש סיכם את הדיון: "ההפגנות הם פרימה של הסולידריות החברתית, כי היום כל אחד שרוצה לצאת אומר לעצמו שהוא ישים סטיקר על האוטו ויוכל ללכת לאן שהוא רוצה. הבעיה המרכזית היא לא בלפור, היא שאי אפשר להחזיק אנשים בבית בסגר בזמן שמותר להפגין. אם לא היינו משנים את החוק, אז בחול המועד, עם ישראל שאוהב לטייל, כל אחד היה יוצא להפגנה בכנרת, או אצל הדודה שלו.

הייתה הנקודה שבה ראש הממשלה אמר שאי אפשר להמשיך כך אחרי שראה ביום שישי את אותה ארוחה של חסרי בושה, שפשוט זלזלו ופגעו בכבוד כל עם ישראל. כשאנשים לא הלכו לאכול עם המשפחות שלהם, כשאני אמרתי לאמא שלי שתישאר לבד בבית, והם אוכלים שם מצפצפים על כולנו ולהם אתם נותנים כבוד. זה העם שאתם רוצים? אם אתם נותנים להם להתנהג ככה מה אתם מצפים שיקרה פה? אין לכם בושה? זו הבעיה שלנו שכל אחד שראה את זה אמר, לעצמו איך אני אתחמק ואעשה בשבילי."

מערכת חדשות אפס שמונה מכבדת זכויות יוצרים ועושה את מירב המאמצים לאתר בעלי זכויות בפרסומים ו/או צילומים המגיעים אלינו. אם זיהיתים צילום ו/או כל פרט שיש לכם זכויות בו/בהם, אנא פנו אלינו לבקש לחדול מהשימוש בו/בהם באמצעות כתובת האימייל [email protected]

אולי יעניין אותך גם:

תגובות

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן