“אנשים לא טיפשים, לא הכל זה כסף” | הסודות מאחורי המערכת הפוליטית בישראל

בעוד כחודשיים הציבור בישראל יילך להצביע בבחירות המונציפלייות ברשויות המקומיות ובמועצות האזוריות. העיתונאי הפוליטי הבכיר מאיר אוליאל בראיון אישי על המעבר לפוליטיקה | וגם: הנושאים הבוערים  ומה קורה מאחורי הקלעים? האם הכסף ינצח או הטוב והיושרה?!

מאיר אוליאל, עיתונאי חרדי תושב אשדוד מסקר מזה כחצי שנה את התחום המוניציפלי באתר ישראל ניוז ומשתתף בלא מעט פינות ברדיו סביב הבחירות המונציפלייות, על הדילים, הקרבות הקשיים וגם לא מעט על מה שחשוב באמת. ראיון

מאיר, בוא נדבר תכל’ס, על מה כל הרעש בבחירות המונציפלייות?

“הבחירות האלה, בשונה מבחירות קודמות הרבה יותר מעניינות, הרבה יותר עניין, פחות חיבורים והרבה פילוגים בעיקר בתוך המגזר החרדי שבעיקרו עומדת מפלגת שס שהחליטה ללכת בקו שלה הרבה בזכות ציבור ספרדי שנמאס לו מדילים”.

כמי שעשה לא פחות מ-40 ראיונות למועמדים לראשי רשויות מכהנים וחדשים מכל הארץ איך אפשר להספיק לרוץ לכל מקום בארץ?

“ראשית את רוב הראיונות אי אפשר באמת להספיק פנים מול פנים. יש לו”ז צפוף מאוד למתמודדים בפרט בתקופה הזו שאנחנו עומדים כבר קרוב מאוד ליום הבוחר, רוב המועמדים אכן מגיעים לשלב הסופי ושומרים את הקלפים קרוב לחזה. יש כאלה שאני מספיק לשבת איתם, להכיר אותם מקרוב, לראות את המצב בשטח ובעיקר לשמוע את תושבי המקום ואת מצוקתם”.

הטענה של רוב המתמודדים בארץ שיש טעם להחליף ראש/ת מכהן/ת היא אמיתית או עוד סיבוב פוליטי?

“תאמת שלרוב האזרח הישראלי אוכל את מה שמכניסים לו במסך הטלוויזיה או באתרי החדשות וזה משפיע עליו לפה או לשם, שהכואב הוא שהדעה האישית לא יוצאת החוצה. בחצי שנה האחרונה יצא לי לפגוש מתמודדים, לראשות, למועצות וכו’ יש הרבה שמדברים יותר ממה שהם שווים או כאלה שמגיעים כבובות של עסקנים ואנשי הון, לצערי. אך יש אנשים, אנשי עשייה אמיתית שבאים מכל הלב ואם רזומה עשיר מאוד בכדי לשנות דברים קיימים שעד היום לא טופלו באותו אזור ויש להם את זה, דווקא אנשים כאלה הציבור מתחבר יותר וברוב המקרים מביאים הצלחה למועצת העיר או בריצה לראשות העיר. אנשים לא טיפשים, לא הכל זה כסף”.

עד כמה הרפורמה המשפטית משפיעה על הבחירות המונציפלייות?

“זאת השאלה לדעתי הכי מעניינת בכל מערכת הבחירות הקרובות. את התושבה נקבל מייד לאחר תוצאות האמת בקרב אותם מועמדים או רשימות למועצה שבה היו אותם עריקים מהליכוד או ממפלגות ימין לטובת מתנגדי הרפורמה. יש ערים שלא ניכנס יותר מדי, אבל כאלה שנתנו את דעתם נגד הרפורמה ופשוט התרסקו! בוחרי ליכוד שפשוט לא רוצים לתת להם יד למרות שאין כל כך קשר בין הבחירות המקומיות לבחירות בכנסת. יש כאלה שהגדירו לי זאת כ ‘סגירת חשבון’. אגב זה קיים גם בנושאי דת במגזר החרדי, מי שלא שמר על קדושת השבת המקומית לא מקבל את התמיכה”.

מה התושבים מחפשים בעיקר באג’נדה של המתמודד/ת?

“שאלה מצוינת, שאלה שנשאלתי בערוץ 14 לפני כחודש באחד הראיונות. יש אנשים שמחפשים את האג’נדה החברתית עד כמה אותו מועמד/ת חי אותם ועושה למען הנוחות, הכיס, הקהילה וכל מה שיכול לתת עזרה למען הצריכה של התושב המקומי. מצד שני, יש אנשים שהנושא האישי פחות מעניין אותם והם מחפשים את ה – ‘סגירת חשבונות’ לצורך העניין יש סטיגמה, שבנאדם שמצביע ביבי אוטומטית מצביע למועמד מחל בעיר מגוריו בבחירות המקומיות, לא משנה מי, מה ולמה עומד מולו וכמו שהזכרתי באחת השאלות, יש כאלה שבגלל אמירה נגד הרפורמה לא יצביעו לאותו מועמד למרות התמיכה של הליכוד בו ויש הרבה כאלה”.

מה הציבור בעיקר מחפש במועמד/ת שלו?

“יש כל כך הרבה ואני לא סתם אומר. יצא לי לשוחח עם מאות ואולי אלפי אנשים בחצי שנה האחרונה כמעט בכל עיר בארץ מצפון עד דרום וישמכמה נקודות מרכזיות. 1: חיבור לקוי בין ראש/ת העיר/ מועצה לבין התושב. לרוב ראש/ת עיר חי את התושב במהלך הקמפיין ויום אחריי שהוא נבחר הבנאדם לא קיים, אי אפשר לדבר איתו, לשתף אותו וכו’ לרוב זאת תלונה של אוכלוסיות חלשות ובתכלס’ אני איתם. לא יכול להיות שבנאדם עושה קמפיין בחירות על ראש של בני אדם ויום למחרת עד הקמפיין הבא, הבנאדם לא נראה בציבור כאילו כלום. 2: ראש/ת עיר מנותק שנבחר בזכות “דיל” כזה או אחר או שראה באחת מהערים בארץ כפוטנציאל לעשות קצת ביזניס או לקבל קצת כבוד והבנאדם פשוט לא חי את העיר, כשצריך לטפל בדברים כל כך חשובים אין לו הבנה עד כמה המקרים חמורים וכן הנזק נהפך לגדול יותר בצורה כואבת בעיקר לאזרח הקטן”.

בעייה נפוצה שרבים מהאזרחים מחפשים תשובה ועזרה, יש?

“כמובן. תלוי איזה מגזר שואלים. במגזר החילוני והחרדי יש דבר אחד שאין עליו מחלוקת, נושא הדיור. כל אבא ואמא רוצים שאחרי שהילד מתחתן הוא יגור לייד ההורים או לייד הח’ברה שבה הוא גדל והכיר ולרוב אין תמיכה של אותה עיר/ מועצה שדואגים לקדם את נושא הדיור בצורה נכונה”.

דבר כואב שאתה רואה במהלך הקמפיינים?

“נושא של השחתת שלטי הבחירות בכל רחבי הארץ, לא מבין את האנשים, פעילים או מה שזה לא יהיה עד לאיזה שפל נגיע. נו הורדת שלט בחירות?! בזה לא ניצחת את אותו מועמד. ראש עיר בוחרים בקלפי. לא צריך להיות חייה בשביל לנצח. דבר שני שהוא נושא כואב עבורי, גם כחרדי, כמעט בכל מקום בארץ הנושא דל דת ומדינה פתאום קופץ רגע לפני בחירות. מה אותם מועמדים חושבים לעצמם שאנחנו שק איגרוף? אין לכם דרך יותר מכבדת מאשר לדרוס יהודים שכל בקשתם הייתה לחיות בארץ ישראל? תלכו אם מה שאתם ומה שאתם רוצים להיות מטוב יוצא עוד יותר טוב. בלי קשר הכי כואב זה שמייד לאחר הבחירות אותם אנשים רצים למגזר החרדי ומבקשים את ידם, אך מה שהם לא יודעים זה שנשאר פה ציבור מפורד, שבור והרבה מחלוקת מיותרת”.

הרמת פרויקט בשם “רצים בכבוד” מה עומד מאחורי זה?

“תאמת שמתחילת מערכת הבחירות צפיתי את פירות ההסטה מגיעים בסוף, סדרת השמצות ומה לא. רק לא להתעסק במה שבאמת צריך. לפעמים זה מגיע מהמועמד/ת עצמו ולפעמים מציבור הבוחרים עצמו שרוצה להפוך את האג’נדה של המקום ע”י אותו מועמד, מה שיוצר קרע גדול באותה עיר/ מועצה. מה שעשיתי פשוט לקחתי כמה שיותר מועמדים שבאמת רצו לשמוע ולקחת את הבחירות למקום טוב יותר וקבענו מפגש שבו כל אחד/ת שם על השולחן את הנושאים הבוערים שעל סדר היום באותו מקום וכל אחד נתן את הפיתרון שלו מהמקום שלו לאותה עיר ששם לא הגיעו לפיתרון. יאמר לזכותם של אותם מתמודדים שפשוט הגיעו באוזן קשבת ואכן זה עזר בנושאים כמו דת/ ארנונה מקומית, הנחות לבני מעוטי יכולת ועוד ועוד אני גאה על כך שזכיתי לעשות טיפה טוב בתוך כל התקופה הזאת. בעזרת השם עוד נפרגן לכל אותם מועמדים שכרגע עוד רוצים להשאיר את זה בגל שקט בגלל סיבות שאני מצדיק”.

ראש עיר מודל לחיקוי עבור רוב המועמדים?

“אין ספק שהמנצח הגדול של רוב המועמדים/ת הוא, רוביק דנילוביץ’ ראש עיריית באר שבע שעושה עבודה נהדרת, עבדות קודש בכל המובנים. בנאדם שלקח את באר שבע כעוד עיר במדבר והפך אותה לדבר גדול, מפותח, פורח, מקומות תעסוקה, פיתוח בתי חולים, ספורט, תחבורה, תרבות, דיור לצעירים ומה לא. אחד מראשי עיר היחדים שעובד בלי לעשות רעשי רקע בלי מלחמות דת, בלי כלום פשוט בא לעבוד ומגיע לו את זה בגדול”.

מילה על הציבור החרדי

“ציבור שיודע להיתאחד ולנצח. במצב הנוכחי זה לא קיים, זה מטורף מה שקורה בכל הארץ. מקווה שידעו לקחת את ההחלטות הטובות עבורם ועבור הציבור בסופו של יום”.

מילה לסיום

“אחרי הבחירות יש חיים, בואו לא נשכח שאחים אנחנו”.

מערכת חדשות 08 מזמינה אתכם להצטרף לקבוצות הרלוונטיות לכם בלבד.

רוצים להצטרף לווטסאפ של חדשות אפס שמונה או לצרף חברים? כאן תמצאו את הקבוצות הכי שוות!

לפי נושאים >>

◼️ לקבוצת ווטסאפ חדשות 08-חינוך >> לחצו כאן 

◼️ לקבוצת ווטסאפ חדשות 08-אוכל: מתכונים, קולינריה, מסעדות >> לחצו כאן 

◼️ לקבוצת ווטסאפ חדשות 08-בריאות ורפואה >> לחצו כאן 

◼️ לקבוצת ווטסאפ חדשות 08-לייף סטייל-טיפוח, אופנה, עיצוב >> לחצו כאן

◼️ לקבוצת ווטסאפ חדשות 08-צרכנות: מה חדש על המדף? מה יורד מהמדף? >> לחצו כאן

◼️ לקבוצת ווטסאפ חדשות 08-תיירות, תרבות ופנאי >> לחצו כאן

◼️ לקבוצת ווטסאפ חדשות 08-רכילות, בידור וברנז’ה >> לחצו כאן 

◼️ לקבוצת ווטסאפ חדשות 08-נדל”ן, כלכלה ועסקים >> לחצו כאן

◼️ לקבוצת ווטסאפ חדשות 08-הבמה הפוליטית >> לחצו כאן

◼️ לקבוצת ווטסאפ חדשות 08-חדשות מהארץ >> לחצו כאן

◼️ לקבוצת ווטסאפ חדשות 08-ביטחוני/חירום >> לחצו כאן

לפי יישובים >>

◼️ לקבוצת החדשות באילת והערבה לחצו כאן

◼️ חדש! לקבוצת החדשות בדימונה, מצפה רמון וים המלח לחצו כאן 

◼️ חדש! לקבוצת החדשות בנתיבות לחצו כאן

◼️ חדש! לקבוצת החדשות באופקים לחצו כאן

◼️ לקבוצת החדשות בקרית גת והסביבה לחצו כאן

◼️ לקבוצת החדשות בקריית מלאכי והמועצה האזורית באר טוביה לחצו כאן 

◼️ חדש! לקבוצת החדשות באשדוד לחצו כאן

◼️ לקבוצת החדשות בגן יבנה לחצו כאן

◼️ לקבוצת החדשות ביבנה והסביבה לחצו כאן

◼️ לקבוצת החדשות בגדרה והסביבה לחצו כאן 

◼️ לקבוצת החדשות במזכרת בתיה לחצו כאן

◼️ לקבוצת החדשות בקרית עקרון לחצו כאן

◼️ לקבוצת החדשות ברחובות לחצו כאן 

◼️ לקבוצת החדשות בנס ציונה לחצו כאן

◼️ לקבוצת החדשות בבאר יעקב לחצו כאן

◼️ לקבוצת החדשות בלוד לחצו כאן 

◼️ לקבוצת החדשות ברמלה לחצו כאן

◼️ חדש! לקבוצת החדשות במודיעין-מכבים-רעות לחצו כאן

◼️ חדש! שת”פ עם חדשות 02 בירושלים והסביבה! לעדכוני חדשות בירושלים והסביבה >> לחצו כאן

צילום: פרטי | שאטרסטוק

מערכת חדשות אפס שמונה מכבדת זכויות יוצרים ועושה את מירב המאמצים לאתר בעלי זכויות בפרסומים ו/או צילומים המגיעים אלינו. אם זיהיתים צילום ו/או כל פרט שיש לכם זכויות בו/בהם, אנא פנו אלינו לבקש לחדול מהשימוש בו/בהם באמצעות כתובת האימייל [email protected]

תגובות:

Subscribe
Notify of
guest
1 תגובה
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
אילתית
אילתית
8 months ago

כיף לקרוא.
אם אפשר בקשה אחת, תגיע לאילת ותנסה גם אתה בבקשה לפתוח את חוגי הבית, קצת לשמוע מהמתמודדים שלנו על השינוי שהם יכולים להביא ושלא ניתקע במקום.
אולי אם תגיע יוכל להיות שיח מכבד שאפשר יהיה להקשיב לו ולהפיק ממנו לקחים.

אולי יעניין אותך גם:

תגובות

Subscribe
Notify of
guest
1 תגובה
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
אילתית
אילתית
8 months ago

כיף לקרוא.
אם אפשר בקשה אחת, תגיע לאילת ותנסה גם אתה בבקשה לפתוח את חוגי הבית, קצת לשמוע מהמתמודדים שלנו על השינוי שהם יכולים להביא ושלא ניתקע במקום.
אולי אם תגיע יוכל להיות שיח מכבד שאפשר יהיה להקשיב לו ולהפיק ממנו לקחים.

דילוג לתוכן