fbpx

אילת: הוגבלו אזורי הדלקת המדורות; העבריינים ייקנסו

לקראת חג ל"ג בעומר, שיצוין בערב רביעי הקרוב תוגבל הדלקת המדורות והיא תותר רק לאורך כביש עוקף מערבי, רחוק משטחי המגורים ולא לאורך שביל ההליכה. לא תותר הדלקת מדורות באזור התיירות ובחופי הים, בפארקים, בשטחים פתוחים הסמוכים לשכונות מגורים, בוואדיות ובנחלים. העירייה בשיתוף כוחות הביטחון וההצלה, קוראים לציבור להקפיד על מדורות קטנות ומשותפות ובכך להימנע מסכנות.

לצד פרסום ההנחיות, יפעלו יחידות הפיקוח והאכיפה של העירייה במערך מתוגבר. סיירת התיירות בשיתוף רשות הטבע והגנים ימקדו את הפעילות לאורך רצועת החוף. יחידת סל"ה (סיירת למען התושב) של העירייה ביחד עם השיטור העירוני יפעלו ברחבי העיר ולאורך כביש עוקף מערבי. לצד חלוקת שקיות אשפה ושמירה על בטיחות החוגגים, יאכפו הצוותים במקרים של הדלקת מדורות במקומות אסורים. משטרת מרחב אילת השלימה גם היא את היערכותה המבצעית לל״ג בעומר. ממשטרת המרחב נמסר: "כוחות משטרה ייפרסו ברחבי העיר ויבצעו פעולות מניעה ואכיפה ככל שידרשו. אנו קוראים לציבור התושבים להישמע להנחיות ולהבעיר מדורות רק במקומות שיועדו לכך. בכל אירוע חריג המצריך טיפול משטרתי, יש לפנות למוקד 100 של משטרת ישראל״.

גם ארגון כבאות והצלה לישראל, פרסם הנחיות וממליץ להימנע מהדלקת מדורות בשל מזג האוויר המעלה סבירות להתרחשות דליקות. יחד עם זאת בעת הדלקת מדורות במקומות שהתירה הרשות, יש לשמור על הנחיות הבטיחות בכללן: הדלקת אש תעשה על ידי אדם מבוגר, אין להשתמש בחומרי דלק להדלקת המדורה, יש לשמור מרחק ממבנים ורכבים, בסיום המדורה – יש לוודא כי היא כבויה באופן מוחלט. בכל מקרה חירום ובמידה והאש יוצאת חלילה משליטה, יש לחייג 102 ללוחמי האש.

המלצות מד"א לקראת ל"ג בעומר

במגן דוד אדום מתכוננים לקראת עשרות אלפי המדורות שיודלקו ברחבי הארץ מחר (18.5), ערב ל"ג בעומר. כוחות רבים של מד"א ערוכים בכוננות נרחבת ויעניקו מענה רפואי מיידי לכל צורך שעלול להתעורר בשטח. תחנות מד"א ברחבי הארץ יתוגברו בחובשים, פראמדיקים, אמבולנסים, ניידות טיפול נמרץ ואופנועים. מגן דוד אדום מפרסם מדריך בטיחות לקראת ל"ג בעומר. מנכ"ל מד"א, אלי בין: "השנה הסרנו את המסכות וחזרנו אל שגרה מבורכת, אך לצידה יש להמשיך ולנהוג באחריות ובזהירות רבה – כדי לסיים את המדורות בצורה הבטוחה והבריאה ביותר, ללא פגיעות בגוף או בנפש. מדי שנה, מטפלים צוותי מגן דוד אדום בפציעות, אשר רובן בקרב ילדים וצעירים אשר נוהגים בחוסר זהירות בשטח הכוללות בין היתר פציעה ממסמרים נעוצים בקרשים, כוויות מאש ושאיפת עשן. אנו קוראים לכלל המבלים והחוגגים – גלו אחריות, שמרו על ילדים ובני נוער וזכרו תמיד לכבות את המדורה בסיום הערב. מד"א מאחל לכל בית ישראל ל"ג בעומר שמח ובטוח".

מקימים מדורה? שימו לב:
✔️ הקפידו שאדם מבוגר ילווה את הקמת המדורה למניעת פציעות.
✔️ יש לקבוע את מיקום המדורה בשטח נקי מקוצים ומעשבים, ובמרחק בטוח ממבנים וממתקנים.
✔️ אין להבעיר מדורה תחת קווי חשמל וטלפון, בקרבת עצים ושיחים או מתקני דלק.
✔️ יש לוודא מרחק בטיחות ממדורות שכנות.
✔️ אין להעמיד את הקרשים לגובה, משום שהם עלולים ליפול בעת התלקחותם ולגרום לפגיעות.
✔️ מומלץ לגדר את המדורה באבנים על מנת שהאש לא תתפשט, האבנים יהוו גם מחסום לכניסת הילדים לשטח המסוכן.
✔️ הבערת מדורה בחורשות וביערות אסורה, למעט במקומות המסומנים כמיועדים למטרה זו.
✔️ מומלץ לנעול נעליים גבוהות וללבוש מכנסיים ארוכים וחולצה מתאימה להגנה על הגוף מפני גיצים וגחלים, וכן מעקיצות זוחלים ושרצים הנמשכים אל חום המדורה.
✔️ מומלץ להתקין בטלפון הסלולרי את יישומון "מד"א שלי", שמאפשר חיוג מהיר למוקד מד"א ושבאמצעותו יכולים החובשים והפראמדיקים של מד"א לקבל את מיקומו המדויק של הזקוק לעזרה.
✔️ מומלץ להצטייד בתיק עזרה ראשונה תקני של מד"א.
✔️ במקרה של התפשטות שריפה, יש להזעיק מיידית את מכבי האש בטלפון 102.
✔️ במהלך בעירת העצים במדורות נפלטים לאוויר ריכוזים גבוהים של חלקיקים המסוכנים ביותר לבריאות האדם, וגם כמויות גדולות של פחמן דו חמצני, הגורם להתחממות כדור הארץ. על מנת לצמצם את זיהום האוויר, במד"א ממליצים לאחד מדורות ולהימנע משריפת חומרים מפלסטיק.

במהלך המדורה:
✔️ יש למנות מבוגר אשר יהיה אחראי על הבערת המדורה וישגיח על הילדים.
✔️ יש להרחיק כל חומר דליק מהמדורה, ואסור בתכלית האיסור להחזיק בקרבת האש מיכלי דלק, מיכלי גז או כל חומר דליק אחר.
✔️ הדלקת המדורה תעשה באמצעות לפיד מתאים ותתבצע ע"י מבוגר, תוך שמירה על הבטיחות.
✔️ אסור בתכלית האיסור לזרוק למדורה בוערת מיכל תרסיס, חזיזים, או קליעי נשק, אשר עלולים להתפוצץ ולפגוע ביושבים סביב המדורה.
✔️ הוספת עצים וקרשים לליבוי המדורה תיעשה בזהירות מירבית ע"י מבוגר.
✔️ אין להתיז דלק או חומר הדלקה נוזלי על האש הבוערת. פעולה זו מסוכנת מאוד ועלולה לגרום לפגיעה מידית בילדים ובמבוגרים באזור המדורה .
✔️ יש להרחיק את הילדים ממקור האש על מנת למנוע כוויה. אין להשאיר את הילדים ללא השגחה אפילו לרגע אחד.
✔️ אם אחזה אש בבגדיך, עצור ואל תרוץ! שכב על הקרקע והתגלגל מספר פעמים. ניתן להשתמש בשמיכה או במגבת גדולה כדי לעטוף את הנפגע ו"לחנוק" את האש. יש להקפיד להשאיר את ראש הנפגע חשוף על מנת למנוע חנק.
✔️ אין לישון בתוך שקי שינה סגורים סמוך למדורה, מחשש למלכודת אש.
✔️ במקרה של כוויה יש לקרר את המקום במים פושרים זורמים להתקשר למד"א בטלפון החירום 101, או באמצעות יישומון "מד"א שלי" יש להישמע להנחיות החובשים והפראמדיקים במוקד, עד להגעת כוחות מד"א למקום.

יושבים מסביב למדורה? הקפידו על כללי הבטיחות:
✔️ הפעלות ופעילויות לילדים יש לבצע במרחק מספק מהמדורה, ולא מסביבה.
✔️ את תפוחי-האדמה והבצלים מומלץ להשחיל על חוט תיל כשהכנסתם והוצאתם מהאש תעשה ע"י מבוגר. לפני הגשתם לילדים יש לוודא שהם אינם חמים מדי לאכילה. תפוחי-אדמה ובצלים חמים עלולים לגרום לכוויות קשות בפה.

בסיום המדורה או הקומזיץ:
✔️ יש לוודא כיבוי מוחלט של המדורה והגחלים הלוחשות, ע"י שפיכת חול או מים.
✔️ במידת האפשר יש להעביר את הגחלים החמות למתקן איסוף גחלים.

על מנת לשמור על בטחון הציבור, מפרסם מד"א, כללי עזרה ראשונה במקרה של פגיעה מאש:
✔️ אם אש אחזה בבגדיו של אדם יש להשכיבו על הקרקע ולגלגלו בעפר או לכבות את האש במים רבים. אפשר גם להחניק את האש על ידי כיסוי הנפגע בשמיכה רטובה, או במגבת גדולה כאשר ראש הנפגע נשאר חשוף, על מנת למנוע חנק.
✔️ אין להסיר או לתלוש בגדים חרוכים שנדבקו באזור הכוויה. במקרה של כוויה באזור מסויים בגוף, יש לקרר מיד במים זורמים את המקום, או להניח רטיות קרות ולחות (רצוי סטריליות) על הכוויה. ניתן להשתמש גם בממחטות בד או בבגדים.
✔️ אין לנקב שלפוחיות ואין להסיר עור. כמו כן, אין למרוח על הכוויה משחות או חומרים שונים אחרים.
✔️ במידת האפשר, יש להוריד תכשיטים מהפצוע.
✔️ במקרה של חדירת גץ לעין, מומלץ לשטוף את העין היטב עם הרבה מים זורמים.
✔️ מומלץ לנעול נעלים סגורות וללבוש מכנסיים ארוכים וחולצות עם שרוולים, כדי להגן על הגוף מפני גיצים וגחלים וכן מעקיצות זוחלים ורמשים שונים הנמשכים לאור וחום המדורה.
✔️ בשל זיהום האוויר החריג מהעשן הסמיך, ממליץ מד"א לקשישים, נשים בהריון, חולי לב, חולים במחלות ריאה (אסטמה, COPD או בעיות בכלי הנשימה) וכן לפעוטות, לשהות בבתים עם חלונות מוגפים.
✔️ יש להימנע מלהחזיק משקאות אלכוהוליים בסמוך לאש, או חלילה להשליכם לאש, מחשש להתלקחות. בנוסף, יש להימנע מלהשליך לתוך האש מיכלים, פחיות ובקבוקים שעלולים להתפוצץ ולגרום לנזק רב.

 

 

מערכת חדשות אפס שמונה מכבדת זכויות יוצרים ועושה את מירב המאמצים לאתר בעלי זכויות בפרסומים ו/או צילומים המגיעים אלינו. אם זיהיתים צילום ו/או כל פרט שיש לכם זכויות בו/בהם, אנא פנו אלינו לבקש לחדול מהשימוש בו/בהם באמצעות כתובת האימייל [email protected]

תגובות:

guest
0 תגובות
Inline Feedbacks
View all comments

אולי יעניין אותך גם:

תגובות

guest
0 תגובות
Inline Feedbacks
View all comments
דילוג לתוכן