בשורה לישראלים: כך תוזילו את חשבון החשמל שלכם

כל הפרטים על הדרכים לאספקת החשמל במצבי חירום והוזלת חשבון החשמל למשקי הבית בישראל >>

בהנחיית שר האנרגיה והתשתיות, אלי כהן, משרד האנרגיה והתשתיות ורשות החשמל מעודדים התקנת ממיר היברידי במתקנים סולאריים משולבים באגירה, שמשכלל את הפעילות של המתקנים הסולאריים ומתקני האגירה.

כך, בחירום, הממירים ההיברידים מאפשרים לצרכן להמשיך לצרוך חשמל ישירות מהמערכת הסולארית או ממתקן האגירה גם במקרה של שיבושים באספקת החשמל. בשגרה, הממיר ההיברידי יאפשר למתקן הסולארי ולמתקן האגירה להמשיך למכור חשמל לרשת, ובכך להפחית את תשלומי החשמל ולייצר הכנסה לבעלי המתקן. המהלך רלוונטי לכלל המגזרים – בתים פרטיים ומשותפים, מוסדות ציבור ומבנים מסחריים וחקלאיים.

מערכות לעצמאות באנרגיה, הכוללת גם ממיר היברידי, מאפשרות לבעלי המערכות להפחית את חשבון החשמל, לייצר מקור הכנסה נוסף, ולתת פתרון להפסקות חשמל, בשגרה ובחירום. הממיר ההיברידי שישולב במערכות אלו יחזק את החוסן האנרגטי של צרכני החשמל, בכך שייצר רציפות תפקודית לבעלי המבנה גם בחירום, ויאפשר ייצור חשמל נקי וירוק באמצעות אנרגיות מתחדשות בשגרה.

ישנן שלוש אפשרויות להוספת ממיר היברידי למערכות לעצמאות באנרגיה, שכל אחת מהן מספקת הגנה מפני הפסקות חשמל ברמה שונה: 

1)    ממיר היברידי במתקן סולארי משולב אגירה: התקנת ממיר היברידי במתקן סולארי משולב אגירה הינה הכרחית. מערכת זו מספקת את הפתרון המיטבי לעצמאות באנרגיה בחירום ומאפשרת רווח כלכלי לבעלי המערכת בשגרה. הממיר ההיברידי יאפשר את הפעולה הכפולה – המערכת תייצר חשמל המוזרם לרשת במהלך היום, במקביל לטעינת הסוללה שתזרים חשמל לרשת בשעות החשיכה. מערכת זו תספק רווח כלכלי אופטימלי לבעליה באמצעות תעריפים אטרקטיביים על ייצור החשמל ביום, ותוספת תעריפית על אספקת החשמל בערב. במקרה של שיבושים באספקת החשמל, הממיר ההיברידי יאפשר את רציפות הזרמת החשמל למקור הצריכה בשעות היום, ובשעות הלילה מהמתקן הסולארי ומהאגירה. במערכת זו, בה יש ממיר היברידי, מתקן סולארי ומתקן אגירה בגודל שמתאים לצרכי המבנה, יש חובה גם להתקין מפסק מתאים שיוכל לנתק את המערכת מרשת החשמל בחירום על מנת למנוע התחשמלות.

2)    הוספת ממיר היברידי הכולל אגירה תפעולית-מינימלית במתקן סולארי עצמאי: כדי להפוך מתקן סולארי קיים או חדש למערכת עצמאית באנרגיה, יש להתקין ממיר היברידי הכולל אגירה תפעולית-מינימלית. בשגרה, הממיר ההיברידי הכולל אגירה תפעולית-מינימלית יאפשר למתקן הסולארי העצמאי להזרים חשמל לרשת בשעות השמש ולייצר הכנסה בטוחה וקבועה בתעריפים אטרקטיביים לבעלי המתקן. בחירום, הממיר ההיברידי יאפשר הזרמת חשמל מהמתקן הסולארי ישירות לצרכן החשמל בשעות בהן השמש זורחת והמתקן הסולארי פעיל. האגירה תפעולית-המינימלית הכרחית לייצוב התדר בעבור הפעילות של הממיר ההיברידי ולכן גם היא הכרחית. גם באפשרות זו יש חובה להתקין מפסק מתאים, אשר ינתק את המערכת מרשת החשמל במקרה של שיבושים באספקת החשמל כדי למנוע התחשמלות. במקרים בהם כבר קיים מתקן סולארי על המבנה, כל שצריך לעשות הוא להחליף את הממיר הקיים לממיר היברידי הכולל אגירה תפעולית-מינימלית.

3)    ממיר היברידי במתקן סולארי עצמאי כהכנה עתידית למערכת עצמאית באנרגיה: משרד האנרגיה והתשתיות מעודד בעלי מתקנים סולאריים חדשים וקיימים, שמסיבות שונות לא כוללים עדיין מתקני אגירה, להתקין ממיר היברידי כהכנה עתידית להפיכת מתקנים אלו למערכות עצמאיות באנרגיה. במקרה כזה, בשגרה – המתקן הסולארי יזרים חשמל לרשת וייצר הכנסה לבעלי המתקן. אולם, ללא אגירה, המתקן לא יוכל להזרים חשמל למבנה בחירום. עם זאת, החלפת הממיר לממיר היברידי במתקן סולארי קיים או הוספת ממיר היברידי למתקן סולארי חדש, יכינו את המתקן לשימוש כמערכת עצמאית באנרגיה בעתיד, לכשיתווסף מתקן אגירה למערכת.

משרד האנרגיה והתשתיות ורשות החשמל מקדמים ומעודדים הקמה של מערכות לעצמאות באנרגיה הכוללות ממיר היברידי, מתקן סולארי ואגירה באמצעים שונים:
תעריפים למערכות עצמאיות באנרגיה – כיום, יש תעריף אטרקטיבי להקמת מתקני אנרגיה מתחדשת ואגירה במתח הנמוך. כמו כן, יש תעריף נוסף למערכות אשר יוקמו במרכזים עירוניים (“פרמיה אורבנית”). בנוסף על התעריפים, אזרחים המקימים מתקנים סולאריים זכאים לפטור ממס הכנסה ופטור מתשלום ארנונה.

פטורים מהיתרי בנייה – מתקני אנרגיה מתחדשת על גגות פטורים מהיתר בנייה. בנוסף, בעקבות יוזמה של משרד האנרגיה והתשתיות בחודשים האחרונים הורחבו הפטורים מהיתר בנייה גם למתקני אגירה – פטורים מהיתר מתקני אגירה לכל שימוש בקיבולת של עד 100 קוט”ש ומתקני אגירה בקיבולת של עד 600 קוט”ש שיוקמו במרכזי הפעלה וקליטה ברשויות המקומיות. כמו כן, בימים אלו מקודמת הרחבת הפטור מהיתר הבנייה גם למתקני אגירה לכל שימוש עד 600 קוט”ש.

–    הסברה והנגשת מידע לציבור – משרד האנרגיה והתשתיות צפוי לפרסם מדריך נגיש לציבור הרחב עם האפשרויות השונות להקמת מערכות עצמאיות באנרגיה הכוללות ממיר היברידי.

שר האנרגיה והתשתיות, אלי כהן: ״התקנת ממיר היברידי תוכל לסייע לכל בית ישראל, דיירי בתים פרטיים ובניינים משותפים, מוסדות ציבור, ומבני תעשייה, מסחר וחקלאות. התקנת הממיר תיצור הכנסה נוספת ותוזיל את הוצאות החשמל, ובנוסף תאפשר לצרוך חשמל במקרי חירום ובמקרים של הפסקות חשמל”.

◼️ לקבוצת שירותים לציבור – ביטוח לאומי / רשות המסים / חשמל / דלק וגז / מים / בנקים לחצו כאן

צילום: FREEPIK | ארכיון

מערכת חדשות אפס שמונה מכבדת זכויות יוצרים ועושה את מירב המאמצים לאתר בעלי זכויות בפרסומים ו/או צילומים המגיעים אלינו. אם זיהיתים צילום ו/או כל פרט שיש לכם זכויות בו/בהם, אנא פנו אלינו לבקש לחדול מהשימוש בו/בהם באמצעות כתובת האימייל [email protected]

תגובות:

Subscribe
Notify of
guest
0 תגובות
Inline Feedbacks
View all comments

אולי יעניין אותך גם:

תגובות

Subscribe
Notify of
guest
0 תגובות
Inline Feedbacks
View all comments
דילוג לתוכן