בישיבה שהתקיימה הערב (שלישי) ונוהלה על ידי ראש עיריית רחובות, רחמים מלול בנושא הנוער החרדי הנושר דנו חברי ועדת הרווחה וגורמי החינוך החרדי בהם גם סגני ראש העיר, מתן דיל – שיזם את הפגישה, זהר בלום – מחזיק תיק החינוך, חבר המועצה, שי קזיוף המחזיק בתיק החינוך הבלתי פורמאלי ומנהלי אגפים כולל אבי יוספי, המנהל שלוחה המטפלת בין היתר בנוער הנושר, אודות הבעיה המחריפה.
![מתן דיל. המליץ לשלב בין המעטפת החינוכית והטיפולית סביב השעון.](http://www.rehovothayom.co.il/wp-content/uploads/2017/02/מתןדיל.jpg)
ההערכה היא כי הציבור החרדי ‘מסוגר’ ואינו מדווח על ילדיהם, בגילאי 13-25 אשר אינם הולכים לישיבות אלא נותרים בבית. לפיכך העמותות השונות וגורמי הרווחה אינם יודעים על קיומם כלל. דיל הגיש בפני ראש העיר תכנית פעולה הכוללת מעטפת חינוכית וטיפולית משולבת לרבות עבודה סביב השעון בסניף הממוקם ברחוב ישעיהו אשר תצריך היערכות של עובדים מהשעה שמונה בבוקר ועד שמונה בערב, משמע הגדלת המשרה לעובדים המשתכרים כיום מחצי משרה בתפקיד.
מחקר: 70% מהגברים החרדים שהתחילו לימודים אקדמיים נשרו
“בגלל שאין פיקוח, בלתי אפשרי לבדוק את כמות התלמידים הנושרים והמערכת שומעת על תלמיד רק אחרי חודשיים או שלושה או לעתים לאחר הרבה יותר זמן”, אמר מוזס, שהדגיש “הכל תלוי בהורים – אם הם מדווחים לאגף החינוך רק אז יודעים שהם נשרו ורק אז מכניסים אותם למסגרת מתאימה, לכן רק אלה שבאמת רוצים ללמוד בעתיד נשארים.
“לפי הנתונים האלה אנחנו רואים בבירור שלצערנו הרוב נושרים. ברחובות יש למעלה ממאה תלמידים נושרים, בשנים האחרונות מספר התלמידים גדל וברגע שהנוער נושר המסגרות שקולטות אותם מקבלות תקציבים לקלוט אותם וזה עובר דרך הרווחה”.
בתוך כך יצוין כי הכסף מגיע מתקציב המדינה והוא מתחלק כאשר 75 אחוזים הם על חשבון המדינה ו-25 אחוזים מהעירייה. “מה שחשוב לנו”, סיכם מוזס, “הוא לטפל בילד עוד לפני שהוא נופל לרחוב ויוצא ממעגל החינוך לגמרי, אנחנו עושים את כל המאמצים לאתר את התלמידים, בוחנים העסקת עובדים סוציאליים למסגרת החרדית שיטפל במיוחד בנוער הזה ומקווים שזה יעזור לבלום את התופעה”.
גולשים יקרים, לקבלת החדשות בזמן אמת, הנכם מוזמנים להוריד בחינם את האפליקציה של רחובות היום מחנות ההורדות שבסמארטפון שלכם.