דרישה: ביטול הפטור ממס על מוצרי העישון בדיוטי פרי

האגודה למלחמה בסרטן, הגישה עתירה לבג”ץ בדרישה למתן צווים על תנאי לביטול מלא ולאלתר של הפטור ממס על מוצרי העישון הנכנסים לישראל

האגודה למלחמה בסרטן, הגישה היום (רביעי 26.6.2024) עתירה לבג”ץ בדרישה למתן צווים על תנאי לביטול מלא ולאלתר של הפטור ממס על מוצרי העישון הנכנסים לישראל וטוענת: “מדובר בסבסוד מסכן חיים היוצר עיוות קשה שאין לו הצדקה עניינית. נזקי הסיגריות בדיוטי פרי זהים לנזקי הסיגריות בכל מקום אחר ועם אותן השלכות הרסניות”. העתירה הוגשה נגד שר האוצר, שר הבריאות, ועדת הכספים של הכנסת ורשות שדות התעופה.

בעתירה שהוגשה על ידי משרד עורכי הדין ש. הורוביץ ושות’ מסבירה האגודה כי:

“ממשלת ישראל החליטה לשים קץ לסבסוד של מוצרי עישון מסכני חיים, הנרכשים בדיוטי פרי ונכנסים לישראל במטרה להשוות בין המס המוטל על בארץ, לבין המס בדיוטי פרי. הממשלה הסמיכה את שר האוצר לעשות שימוש בסמכות המוקנית לו בחוק מס קניה, ולבטל את הפטור. אך הואיל והפטור לא בוטל, הנזקים הקטסטרופליים לבריאות הציבור ולקופה הציבורית הולכים ונערמים. העישון מהווה את אחד האיומים המשמעותיים ביותר על בריאות הציבור, גורם לתחלואה קשה, לנכות ולמוות בטרם עת.  

במדינת ישראל בה שיעור המעשנים גבוה במיוחד ועולה בכ-30% אחוז על הממוצע במדינות ה-.OECD צריכת מוצרי עישון גובה מדי שנה את חייהם של כ-8,000 נשים וגברים, מקצרת את תוחלת החיים בכ-10-15 שנה, מגבירה דרמטית את הסיכון לחלות בסוגים שונים של מחלות סרטן, כלי דם, לב וריאות, גורמת לנכויות, מרחיבה פערים חברתיים בין אוכלוסיות שונות ועלותה למערכת הבריאות ולמשק מוערכת במיליארדי שקלים מדי שנה. 

על מנת להיאבק בתופעה מטילה המדינה, בדומה למקובל בעולם, מס קנייה ייעודי. מדיניות מיסוי זו נסמכת על המלצות ארגון הבריאות העולמי, אמנת הפיקוח על הטבק עמדת משרדי הבריאות והאוצר ומחקרים מדעיים.

לאחרונה, כבר התקין שר האוצר צווים המורים על העלאה כללית של המס על כלל מוצרי העישון, אשר אושרו, פה אחד, על ידי ועדת הכספים. לצד זאת, מוצרי עישון הנרכשים בדיוטי פרי ממשיכים ליהנות מפטור ממס ונמכרים במחיר נמוך מזה שבכל מקום בישראל”.

באגודה מדגישים כי: “כפועל יוצא מהסבסוד, הפכו חנויות הדיוטי פרי לחנות ממכר מוצרי עישון הגדולה בישראל, המחזיקה בנתח של כעשרה אחוז משוק הסיגריות הנצרכות בארץ. 

סבסוד זה מסכן חיים, יוצר עיוות קשה ואין לו הצדקה עניינית. סיגריה שנרכשת בדיוטי פרי נזקה זהה לנזקה של סיגריה הנרכשת בכל מקום אחר בישראל, ולה אותן השלכות הרסניות”. 

עוד מוסיפים: “שר האוצר עצמו היה שותף למסקנה שיש לבטל את סבסוד מוצרי העישון ובהתאם הניח בפני ועדת הכספים טיוטת צו, אלא, שהחליט לפתע לסגת ממנו, באופן קיצוני, ולהתקין תחתיו צו אחר, לפיו רק בעוד ארבע שנים, בשנת 2028, יבוטל הפטור ממס על מוצרי העישון לנכנסים לישראל. 

המשמעות היא פגיעה קשה בבריאות הציבור אשר נובעת מדיל פסול שנרקם מאחורי גבם של הדרגים המקצועיים במשרדי הממשלה ומחוץ לכתליי ועדת הכספים, ושמקורו בכניעה של שר האוצר לשיקול זר בעליל של חבר ועדת הכספים, שהצהיר, שהוא מונע התקנת הצו המקורי לטובת עובדי רשות שדות התעופה שהם קהל בוחריו“.  

בהתאם לכך עוד מדגישה האגודה כי: “האינטרס הציבורי נחטף לטובת שיקולים זרים ופסולים, אזרחי ישראל ישלמו בבריאותם, תקציב המדינה איבד 100 מיליון שקלים מדי שנה לשנים הקרובות ומיליארדי שקלים שתוסיף להוציא מערכת הבריאות על נזקי העישון, בשעה שמדינת ישראל משוועת לשיפור במערכת הבריאות ולתקציבים, במיוחד נוכח מלחמת  חרבות ברזל”.

בנוסף טוענת האגודה למלחמה בסרטן בעתירה כי: “נראה שהחלטת שר האוצר להימנע מביטול הפטור ממס, נתקבלה שלא בסמכות, מאחר והיא מפרה את החלטת הממשלה שלא כדין וסוטה מתכלית החוק המסמיך, אינה נסמכת על תשתית עובדתית ומקצועית מינימלית, התקבלה תוך שקילת שיקולים זרים, ולא ענייניים והיא בלתי סבירה ובלתי מידתית באורח קיצוני, נוכח פגיעתה בזכות החוקתית לחיים ובזכות לבריאות“. 

לנוכח הפגיעה הבוטה של החלטת שר האוצר בדין ובאינטרס הציבורי, מן הדין ומן הצדק מבקשת האגודה למלחמה בסרטן מבית המשפט העליון בירושלים בשבתו כבית משפט גבוה לצדק להורות לשר האוצר להתקין צו המבטל, באופן מלא ולאלתר הפטור ממס, בהתאם להחלטת הממשלה, ובהתאם לצו המקורי. העתירה נתמכת בתצהירו של משה בר חיים, מנכ”ל האגודה למלחמה בסרטן.

האגודה למלחמה בסרטן היא ארגון ללא כוונות רווח וכל שירותיה ניתנים לחולים ולבריאים ללא תשלום, הודות לתרומות הציבור מאז הקמתה בשנת 1952. האגודה פועלת בכל הדרכים לקידום המחקר, דרכי המניעה, האבחון המוקדם ושיפור אמצעי הטיפול והשיקום של חולים ומחלימים. באגודה פועלים כ-3,500 מתנדבים הפרוסים בכ-70 סניפים ברחבי הארץ, השותפים לקידום המאבק בסרטן בקהילה המקומית. כיו”ר האגודה למלחמה בסרטן בהתנדבות מכהן בשנים האחרונות פרופ’ משה מיטלמן. לצדו בתפקיד סגן יו”ר אגודה מכהן מר ליאון רקנאטי העושה זאת בהתנדבות מאז 1988. בין היתר פועלים בשנים האחרונות בוועד המנהל של האגודה למלחמה בסרטן גם פרופ’ עידו וולף, פרופ’ ברוך ברנר ופרופ’ סיגל טל. כל חברי הוועד המנהל וחברי ועדות המומחים המייעצות של האגודה למלחמה בסרטן פועלים בהתנדבות, מאז הקמתה בשנת 1952. כך בין היתר גם פרופ’ איתן פרידמן חבר ועדת המחקר של האגודה וכן פרופ’ אהרון צ’חנובר, זוכה פרס נובל לכימיה לשנת 2004 המכהן בהתנדבות בתפקיד נשיא הכבוד של האגודה למלחמה בסרטן.

◼️ לקבוצת חדשות – בקעת אונו | יהוד מונוסון, סביון, גבעת שמואל, קריית אונו, גני תקווה, אור יהודה והסביבה בווטסאפ לחצו כאן

◼️ לקבוצת חדשות בווטסאפ – חדשות מהארץ/מהעולם/משפט/עורכי דין/פלילי לחצו כאן

◼️ לקבוצת חדשות בווטסאפ – מלחמה בישראל חרבות ברזל לחצו כאן

◼️ לרשימת קבוצות הווטסאפ השוות שכדאי לכם להצטרף אליהן – לחצו כאן

 

צילום: ארכיון

מערכת חדשות אפס שמונה מכבדת זכויות יוצרים ועושה את מירב המאמצים לאתר בעלי זכויות בפרסומים ו/או צילומים המגיעים אלינו. אם זיהיתים צילום ו/או כל פרט שיש לכם זכויות בו/בהם, אנא פנו אלינו לבקש לחדול מהשימוש בו/בהם באמצעות כתובת האימייל [email protected]

תגובות:

Subscribe
Notify of
guest
0 תגובות
Inline Feedbacks
View all comments

אולי יעניין אותך גם:

תגובות

Subscribe
Notify of
guest
0 תגובות
Inline Feedbacks
View all comments
דילוג לתוכן