המשרד להגנת הסביבה מפרסם את נתוני מדד “חוף נקי”

המשרד להגנת הסביבה קורא לציבור להימנע מלהביא פסולת פלסטיק לחופי הים, במטרה לשמור על החופים של כולנו נקיים. חד פעמי – לא בים שלי!

מתקרבים לקיץ עם עלייה בניקיון החופים: ממדד חוף נקי של המשרד להגנת הסביבה לחודש מאי 2024 עולה כי 80% מהחופים הפתוחים נקיים, לעומת 71% במדד של חודש אפריל; בצלילות הניקיון שנערכו בגן הלאומי תל דור ובמפרץ נחשולים לרגל יום האוקיינוסים הבין-לאומי, במסגרת תוכנית “חוף נקי”, נאספו בסוף השבוע האחרון 58 ק”ג פסולת מלב הים

 

השרה להגנת הסביבה, עידית סילמן:

“הים הוא אוצר טבע יקר שעלינו לשמור עליו, לטובת הסביבה והציבור. כולם מוזמנים להגיע וליהנות מהחופים והים שלנו, לשמור על החופים הנקיים ולהימנע משימוש בכלים חד-פעמיים. כל אחת ואחד מאיתנו יכולים לתרום למען ההגנה על הים והחופים של כולנו”

צילום ראם נרי, משמר הים

פירוט – חוף נקי מאי 2024:

המשרד להגנת הסביבה מפרסם את נתוני מדד “חוף נקי” של חודש מאי 2024, מהם עולה כי 80% מהחופים שנמדדו דורגו “נקיים” עד “נקיים מאוד”, עלייה של 9% לעומת החודש הקודם. המדד בתקופה המקבילה בשנה שעברה עמד על  91.6%.

הרשויות החופיות הנקיות ביותר (בעלות ציון נקי מאוד) הן: נהריה, חוף הכרמל, חדרה, עמק חפר, נתניה, חוף השרון, הרצליה, תל אביב- יפו, בת ים, אשדוד, אשקלון.

הרשויות החופיות בעלות ציון ”נקי”: רשות הטבע והגנים, עכו, טירת הכרמל, מטה אשר, ג’יסר א-זרקא, חוף אשקלון.

הרשויות החופיות עם ציון ”בינוני”: קריית ים, חיפה, חברת חנ”י.

הרשות החופית עם ציון ”מלוכלך” היא אילת.

פירוט – צלילות ניקיון יום האוקיינוסים:

לכבוד יום האוקיינוסים שחל בסוף השבוע, מימן המשרד להגנת הסביבה במסגרת תוכנית “חוף נקי”, צלילות ניקיון תת-ימי בים התיכון ובים סוף. הצלילות נערכות על ידי המשרד להגנת הסביבה, בהובלת “משמר הים” של התאחדות הישראלית לצלילה, בשיתוף עם רשות הטבע והגנים.

בצלילות הניקוי שנערכו בסוף השבוע האחרון, השתתפו 19 צוללים בגן הלאומי תל דור ובמפרץ נחשולים שאספו כ-58 ק”ג פסולת, שרובה עשויה פלסטיק (84%). בחוף תל דור, למשל, 40% מהפסולת שנאספה בסוף השבוע הייתה בקבוקי שתייה ופחיות; 29% ציוד דיג ושיט; 11% שקיות פלסטיק; 8% אריזות מזון וחד פעמי; 7% דברי בנייה, תעשייה חקלאות; והיתר ציוד אישי ואחר.

המידע שנאסף במהלך הצלילות משמש להבנת מקורות הפסולת ומציאת פתרונות לבעיה הסביבתית שהיא גורמת, וכן להגברת המודעות. להרשמה לצלילות נוספות לחצו על הקישור 

השתתפות הציבור בצלילות הניקיון התת-ימיות מותנית בהרשמה מראש ובהחזקת רישיון צלילה בתוקף.

 

הרחבה:

מדידת הניקיון בחופים הפתוחים הופסקה בתחילת המלחמה והתחדשה חלקית מאז חודש פברואר 2024. הנהלת קרן הניקיון אישרה תקציב רב שנתי (2024-27) לתוכנית חוף נקי בעלות של למעלה מ-55 מיליון שקל לטובת המשך תקצוב ניקיון החופים הפתוחים על ידי הרשויות החופיות בים תיכון וים סוף, כמו גם המשך תגבור אכיפת הניקיון בחופים, פעולות להוצאת פסולת מהים, ניטור ופרסום.

שנת 2024 מציינת את השנה ה-19 של תוכנית “חוף נקי” של המשרד להגנת הסביבה, הפועלת משנת 2005 במטרה למזער את מפגע הפסולת החופית והימית בישראל ולפעול לניקיונם של החופים והים בהתאם למחויבות הבין לאומית, לטובת הסביבה והציבור בישראל.

מרכיב מרכזי בתוכנית חוף נקי וכן עיקר תקציבה, מופנה לתמיכה ברשויות החוף בניקיון החופים הפתוחים שבשטחיהן. תוכנית חוף נקי מגדירה יעדי תוצאה לניקיון החופים הפתוחים, שלפיהם 85% מהחופים יהיו נקיים 70% מהשנה, במטרה לטפל בבעיה הסביבתית של הפסולת הימית בישראל.

מפקחי היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית של המשרד להגנת הסביבה מבצעים מדידה של רמת הניקיון בחופים הפתוחים תוך יידוע שוטף של רשויות החוף לטובת מעקב ופעולות מתקנות לשיפור מתמיד של ניקיון החופים. שיתוף תוצאות מדד חוף נקי לציבור הרחב מתבצע לאורך כל השנה במקטעים מייצגים בחופי הים הפתוחים בים תיכון וים סוף, כצעד משלים להעלאת המודעות של הציבור הרחב לתופעת הפסולת הימית ושקיפות ציבורית.

התמיכה ברשויות החוף בהפחתה במקור מקדמת התחייבות לקידום חוק עזר עירוני, שיאסור שימוש בכלים חד-פעמיים מפלסטיק בכלל חופי הרשות (הן המוכרזים והן הלא מוכרזים), כפי שכבר קיים באילת, חוף אשקלון, אשדוד, תל אביב, הרצליה, עמק חפר, חדרה וחוף הכרמל.

המשרד להגנת הסביבה קורא לציבור להימנע מלהביא פסולת פלסטיק לחופי הים, במטרה לשמור על החופים של כולנו נקיים. חד פעמי – לא בים שלי!

צילום: סרטונים - ראם נרי משמר הים; מיכאל סיוון המשרד להגנת הסביבה; יעל שי המשרד להגנת הסביבה; משמר הים

מערכת חדשות אפס שמונה מכבדת זכויות יוצרים ועושה את מירב המאמצים לאתר בעלי זכויות בפרסומים ו/או צילומים המגיעים אלינו. אם זיהיתים צילום ו/או כל פרט שיש לכם זכויות בו/בהם, אנא פנו אלינו לבקש לחדול מהשימוש בו/בהם באמצעות כתובת האימייל [email protected]

תגובות:

Subscribe
Notify of
guest
0 תגובות
Inline Feedbacks
View all comments

אולי יעניין אותך גם:

תגובות

Subscribe
Notify of
guest
0 תגובות
Inline Feedbacks
View all comments
דילוג לתוכן