הסכם היסטורי בין רכבת ישראל לרשות מקרקעי ישראל לפיתוח שטחי מסחר, תעסוקה ומגורים במתחמי הרכבת בכל הארץ

“אין לשער את היקף היעילות המשקית הרבה אשר תצמח מפיתוח המתחמים. החל מהפחתת הנסועה דרך שינוי המתחם האורבאני.”

הסכם היסטורי ראשון מסוגו נחתם היום (יום ג’) בין משרד התחבורה באמצעות רכבת ישראל, רשות מקרקעי ישראל (רמ”י) והמדינה לפיתוח אזורי מסחר ותעסוקה במתחמי הרכבת בכל רחבי הארץ.

באירוע השתתפו שר השיכון יצחק גולדקנופף, מנכ”ל משרד התחבורה והבטיחות בדרכים משה בן זקן, מנכ”ל רמ”י יעקב קוינט, יו”ר רכבת ישראל עו”ד משה שמעוני, ומנכ”ל הרכבת, שיקו זנה.

מטרת ההסכם, אותו קידמה שרת התחבורה והבטיחות בדרכים מירי רגב, היא הפיכת מתחמי התחנות למרכזי תחבורה משולבים, שבהם מתבצעים מעברים קלים ונוחים בין אמצעי תחבורה שונים, תוך חיבוריות וקישוריות מיטביות, לצד שימושים נוספים אשר יגבירו את האטרקטיביות של הגעה לתחנה ועידוד העדפת השימוש בתחבורה ציבורית על פני הרכב הפרטי.

שרת התחבורה והבטיחות בדרכים, תא”ל (במיל’) מירי רגב: “ההסכם שנחתם מהווה אבן דרך היסטורית בקידום התחבורה הציבורית בישראל ובמימוש חזון המרכזים התחבורתיים המשולבים (האבים) שאותו אני מקדמת במשרד התחבורה. אנחנו מדברים על תפיסה תחבורתית וחברתית כוללת בכמה רמות, הן של שילוב מגוון אמצעי תחבורה במקום אחד נגיש וזמין, והן בשילוב התחבורה במרקם החיים הכולל תעסוקה, מגורים ופנאי. משרדנו מחויב לסייע בהאצת הפרויקט והסרת חסמים, כדי שהפיילוט יתחיל לפעול בהקדם האפשרי וישמש השראה למרכזים דומים נוספים בכל הארץ.”

על פי ההסכם שנחתם היום, ישווקו בשלב הראשון, שהוגדר כ”פיילוט”, שטחי מסחר, מגורים ותעסוקה במתחם תחנת רכבת מודיעין מרכז. לאחר החתימה, תכונס ועדת מכרזים משותפת לרכבת ישראל ולרמ”י, ויחל שיווק המכרז. לשם כך תפרסם רמ”י מכרזי יזמים, שהזוכים בהם ייהנו מתקופת חכירה שהוארכה משמעותית ל-98 שנים, עם אופציה ל-98 שנים נוספות (במקום 25 שנים) לשטח של כ-27 אלף מ”ר שישמש למסחר, תעסוקה, דיור להשכרה ועוד.

התוכנית החדשנית לקידום הקמת מתחמי מסחר, תעסוקה ומגורים בשטחי תחנות הרכבת היא פרי עבודה מקצועית מעמיקה שביצעו צוותי היגוי משותפים לרכבת ולרמ”י. דירקטוריון רכבת ישראל אישר את ההסכם שיאפשר את קידומם של עשרות פרויקטי נדל”ן במתחמי הרכבת.

הפרויקט, הראשון מסוגו בישראל, מציג מהפכה של ממש בשימוש ובניצול מיטבי של מיזמי תשתית שחלקם ממוקם בלב אזורי הביקוש במדינת ישראל. פיתוח ושיווק מתחם רכבת מודיעין מרכז ישמש מודל לפיתוח מתקדם ורב-שימושי הכולל שטחי מסחר, תעסוקה ודיור להשכרה במתחם אחד המחובר למרכז תחבורה ציבורית עתירת נוסעים. פרויקט רכבת מודיעין מרכז מקודם במקביל לפרויקטים נוספים המבוצעים כיום בתחנת לוד, כרמיאל ועוד.

המודל הותווה על בסיס למידה ממדינות רבות בעולם שבהן תחנות הרכבת כמרכזי תעסוקה, בילוי ומסחר מניבים ושוקקי חיים, המשמשים לא רק כתחנת מעבר עבור הנוסעים, אלא כמרכזים פעילים בלב המרקם העירוני, הנגישים על ידי שירות תחבורה ציבורית יעילים לאורך כל שעות היום. ברבים מהפרויקטים, יוקמו גם מרכזי תחבורה המשלבים מערכות תחבורה ציבורית עירוניות, מטרופוליניות וארציות.

שר הבינוי והשיכון יצחק גולדקנופף: ״ההסכם שנחתם היום מאפשר ניצול מיטבי של משאבי הקרקע ומהווה מקור הכנסה שיסייע בקידום פרויקטים תשתיתיים בעתיד. מאחורי שיתוף הפעולה של משרדי הבינוי והשיכון, התחבורה, רמ״י ורכבת ישראל עומד הרצון לפעול לטובת אזרחי ישראל, לסייע להאצת פעילות המשק, ליצירת מקומות עבודה ולקידומם של מתחמי מסחר ותעסוקה״.

מנכ”ל משרד התחבורה והבטיחות בדרכים, משה בן זקן: “ההסכם שנחתם היום הוא פרי של שיתוף פעולה מבורך של גופים רבים, שפעלו בגישה של WIN WIN, כאשר המרוויחים הגדולים הם אזרחי ישראל, שייהנו בשנים הקרובות ממתחמי תחבורה ציבורית שיכללו קניונים, משרדים ואפילו מגורים להשכרה, והכל במרחק הליכה מקווי רכבת ואוטובוס שיחברו אותם לכל מקום בארץ, קרוב או רחוק. זו התפיסה שמקדמת השרה מירי רגב, וזה החזון שמנחה את משרד התחבורה.”

יו”ר דירקטוריון רכבת ישראל, עו”ד משה שמעוני: “פרויקט מודיעין מרכז, תחנת מלחה המחודשת, ופרויקטים נוספים המבוצעים ומקודמים כיום, יאפשרו לנו לפתח מנועי צמיחה כלכליים ואסטרטגיים לשנים הקרובות, לייצר אפיקי הכנסה נוספים, להקל על מצוקת הקרקעות למסחר תעסוקה ומגורים, ולשפר דרמטית את השירות לנוסעי הרכבת, אשר ייהנו ממוקדי תחבורה, מגורים, תעסוקה ומסחר הצמודים זה לזה. כמו כן, הרכבת מקדמת עירוב שימושים ויצירת מקומית תעסוקב, הייטק, אקדמיה ועוד בפריפריה.”

מנכ”ל רכבת ישראל, שיקו זנה: “אנו מקדמים תוכנית אסטרטגית לשינוי משמעותי של תפיסת תחנות הרכבת ברחבי הארץ למרכזים תחבורתיים מתקדמים (האבים) ומקושרים בשלל אמצעי תחבורה בדגש על רכבת, הכוללים בתוכם חוויית נסיעה משודרגת לצד שירותים שיספקו את צרכי הנוסעים והעוברים ושבים בתחנה: מסחר, תעסוקה ואף נדל”ן למגורים. מרכזים אלה גם ישפרו את המציאות התחבורתית בישראל, על ידי משיכת יותר משתמשים לרכבת והפחתת עומסי התנועה בכבישים, וכן ישפרו את יציבותה הפיננסית של הרכבת, באמצעות פתיחת אפיקי הכנסה חדשים ואסטרטגיים”.

מנכ”ל רשות מקרקעי ישראל ינקי קווינט: “פיתוח מתחמי הרכבת נדון החל משנת 2003. אין לשער את היקף היעילות המשקית הרבה אשר תצמח מפיתוח המתחמים. החל מהפחתת הנסועה דרך שינוי המתחם האורבאני. תחנת מודיעין הינה סנונית ראשונה ובעתיד הקרוב תשווקנה תחנות נוספות. אני מבקש להודות לשרת התחבורה שלא נמצאת כאן אבל תמכה והובילה. לשר השיכון, למנכ״ל משרד התחבורה, יו״ר הרכבת ומנכ״ל הרכבת על שיתוף הפעולה הפורה”.

◼️ לקבוצת חדשות בווטסאפ – נדל”ן, כלכלה, הייטק ועסקים לחצו כאן

■ לקבוצת חדשות בווטסאפ – מלחמה בישראל חרבות ברזל לחצו כאן

◼️ לרשימת קבוצות הווטסאפ השוות שכדאי לכם להצטרף אליהן – לחצו כאן

צילום: רכבת ישראל

מערכת חדשות אפס שמונה מכבדת זכויות יוצרים ועושה את מירב המאמצים לאתר בעלי זכויות בפרסומים ו/או צילומים המגיעים אלינו. אם זיהיתים צילום ו/או כל פרט שיש לכם זכויות בו/בהם, אנא פנו אלינו לבקש לחדול מהשימוש בו/בהם באמצעות כתובת האימייל [email protected]

תגובות:

Subscribe
Notify of
guest
0 תגובות
Inline Feedbacks
View all comments

אולי יעניין אותך גם:

תגובות

Subscribe
Notify of
guest
0 תגובות
Inline Feedbacks
View all comments
דילוג לתוכן