למרות צמצום הטבת המס נמשכת מגמת עליית יבוא כלי הרכב חשמליים 

מסקירת ענף כלי הרכב עולה כי למרות האתגרים של תקופת הקורונה והמלחמות באוקראינה ובישראל, השנתיים האחרונות היו שנות גאות בייבוא כלי רכב לישראל

רשות המסים מפרסמת חלק ראשון בסקירה של ענף הרכב לשנים 2022 – 2023: 

למרות צמצום הטבת המס – 25.2% מכלי הרכב שיובאו ב-2023 היו חשמליים

רשות המסים פרסמה את הסקירה השנתית אודות “מיסוי ונתונים נבחרים על ענף הרכב”, אשר מוקדשת השנה לשנים 2022 – 2023, בדגש על מגמות ארוכות טווח.

השנה תחולק הסקירה למספר חלקים, וחלק א’ שפורסם היום מתמקד בנתוני ההכנסות ממסים, מגמות במיסוי וביבוא, התייחסות לשיטת המיסוי ולהתפתחות ברכישות של רכב חשמלי, וחלוקת השוק לפי סוגי היבואנים.

מהסקירה עולה כי למרות האתגרים של תקופת הקורונה והמלחמות באוקראינה ובישראל, השנתיים האחרונות היו שנות גאות בייבוא כלי רכב לישראל.

כמויות הייבוא בשנת 2022 התקרבו לרמות השיא של 2016, וב-2023 כמויות הייבוא היו נמוכות יותר, אך עדיין גבוהות מאוד יחסית לממוצע הרב-שנתי.

למרות צמצום ההטבה במס קניה, נמשכת מגמת העלייה בשיעור כלי הרכב החשמליים ורכבי פלאג-אין בישראל. בשנת 2023 שיעור הרכבים החשמליים מכלל הרכבים שיבואו לארץ חצה את הרף של 25% ושיעור רכבי הפלאג-אין עמד על ממוצע שנתי של 5.2%.

כמו כן נרשמה כמות שיא של רכבים חשמליים לתנועה  – 48.4 אלף רכבים, 18% מסך כל כלי הרכב שנרשמו לתנועה.

בסוף שנת 2023, לקראת העלאת מס הקניה על רכבים חשמליים ורכבי פלאג-אין, היה רושם שהיקף הקדמת היבוא יהיה נמוך יחסית בשל בעיית החותים שגרמו לעיכוב באספקת הסחורות דרך הים. אך גם בתנאים אלה הצליחו היבואנים לאגור כלי רכב במחסני המכס עד לשחרור. כתוצאה מכך, שיעורם של כלי רכב חשמליים הגיע בדצמבר 23 ל- 56.5% ושיעורם של כלי רכב פלאג-אין עלה בדצמבר 23 ל- 8.4%.

ערך היבוא של כלל כלי הרכב הסתכם בשנת 2022 ב- 27.4 מיליארדי ₪, עליה של 22.4% במונחים ריאליים לעומת 2021. בשנת 2023 חלה עליה נוספת בערך היבוא, ל-30 מיליארדי ש”ח – עליה ריאלית של 5.2%. ההכנסות ממס קניה על כל סוגי כלי הרכב הגיעו בשנת 2022 ל-12.97 מיליארדי ש”ח עליה ריאלית של כ- 14.9%. בשנת 2023 עלו ההכנסות ממס קניה ל- 13.95 מיליארדי ש”ח, המהווים עליה ריאלית של 3.3%.

העלייה המתונה יחסית בהכנסות ממס קניה בהשוואה לערך היבוא נובעת מעלייה במשקלם של כלי רכב חשמליים, שהמיסוי עליהם אמנם עלה אך עדיין נמוך מהממוצע. לסקירה המלאה

 

◼️ לרשימת קבוצות הווטסאפ השוות שכדאי לכם להצטרף אליהן – לחצו כאן

◼️ לקבוצת חדשות בווטסאפ – כלכלה, נדל”ן הייטק ועסקים לחצו כאן

צילום: freepik

מערכת חדשות אפס שמונה מכבדת זכויות יוצרים ועושה את מירב המאמצים לאתר בעלי זכויות בפרסומים ו/או צילומים המגיעים אלינו. אם זיהיתים צילום ו/או כל פרט שיש לכם זכויות בו/בהם, אנא פנו אלינו לבקש לחדול מהשימוש בו/בהם באמצעות כתובת האימייל [email protected]

תגובות:

Subscribe
Notify of
guest
0 תגובות
Inline Feedbacks
View all comments

אולי יעניין אותך גם:

תגובות

Subscribe
Notify of
guest
0 תגובות
Inline Feedbacks
View all comments
דילוג לתוכן