מפעל הפיס הכריז על הזוכה בפרס ספיר לספרות ובפרס ספר הביכורים בטקס שנערך באופקים

מפעל הפיס הכריז על הזוכה הגדולה בפרס ספיר לספרות ע”ש פנחס ספיר לשנת 2023 – עופרה עופר אורן על ספרה “מה קרה להגר באילת” | הזוכה בפרס “ספר הביכורים” של פרס ספיר לספרות של מפעל הפיס לשנת 2023 – אילנה רודשבסקי על ספרה “טסקה”

טקס פרס ספיר לספרות של מפעל הפיס גאה להתארח השנה באופקים מתוך הזדהות ותמיכה בתושבי הדרום, ומתוך אמונה בכוחה של התרבות והאמנות לחזק ולרפא.

הטקס, בהנחייתה של חן אמסלם-זגורי, התקיים במעמד יו”ר מפעל הפיס רו”ח אביגדור יצחקי, מנכ”ל מפעל הפיס בנימין דרייפוס, ובהשתתפות: עידן רייכל, זהבה בן, ג’ימבו ג’יי ומקהלת הילדים של אופקים, וכן בהשתתפות המועמדים הנרגשים ובני משפחותיהם, תושבי אופקים וילדי העיר, אורחים ומוזמנים נוספים.

הזוכים בפרס ספיר ובפרס הביכורים נבחרו על-ידי ועדת השיפוט בראשותו של מר אורן נהרי (עיתונאי, פרשן, מחבר ספרי עיון ומרצה), יחד עם חברי הועדה: פרופ’ אבנר הולצמן (החוג לספרות באוניברסיטת תל-אביב; חבר האקדמיה הלאומית הישראלית למדעים וחבר האקדמיה ללשון העברית), ד”ר תמי ישראלי (ראש החוג לספרות במכללת לוינסקי, מבקרת, עורכת ראשית “מופת”), ד”ר שמוליק פאוסט (חוקר ספרות חז”ל ישראלי, מבקר ספרות ועורך במוסף “שבת” של עיתון מקור ראשון), ד”ר זהר אלמקייס (סופרת, מתורגמנית, חוקרת תרבות, דוקטורנטית), ליאת אלקיים (סופרת, עיתונאית, בעלת טור, מועמדת לפרס ספיר ביכורים 2019).

את הפרס לזוכה בפרס ספיר לספרות העניק יו”ר מפעל הפיס, רו”ח אביגדור יצחקי. הזוכה ב”פרס ספיר לספרות של מפעל הפיס לשנת 2023″ תקבל מענק בסך 180 אלף ₪ – וספרה יתורגם וייצא לאור בשפה הערבית ויתורגם לשפה זרה נוספת, על-פי בחירתה. בנוסף, ירכוש מפעל הפיס מהדורה בת 500 ספרים מספרי חמשת הסופרים שנבחרו במסגרת “הרשימה הקצרה” ובמסגרת “ספר הביכורים”, ויעניק אותם כמתנה לספריות ציבוריות ברחבי הארץ.

את הפרס במסלול הביכורים העניק לזוכה מר אורן נהרי, יו”ר ועדת השיפוט. הזוכה במסלול “פרס הביכורים” תקבל פרס כספי בסך 75 אלף ₪.

יו”ר מפעל הפיס, רו”ח אביגדור יצחקי, בירך את הזוכים ואמר:

“מפעל הפיס גאה להוביל את פרס ספיר לספרות זו השנה ה-23. מטרתו של הפרס, שהפך ברבות השנים למוסד היוקרתי ביותר בתחומו בישראל, היא להוקיר את סופרות וסופרי ישראל ואת הספרות העברית שמהווה אבן יסוד בתרבות שלנו.
השנה, מטבע הדברים, הטקס כולו מתקיים בצל האסון הלאומי הנורא שפקד את מדינתנו ב-7 באוקטובר. מפעל הפיס ימשיך לעודד את היצירה הספרותית לצד הפצע והכאב, למען ניצחון הרוח”.

יו”ר ועדת השיפוט, מר אורן נהרי:

“אופקים, המקום שבו נערך הטקס השנה, ממשיך להזכיר לנו – ואין אדם במדינה שאינו זוכר, אינו מודע, לכך שאנו בעיצומו של משבר. בעיצומה של מלחמה. ופעמים רבות כשחבריי ואני דנו בספרים, איזה ספר טוב יותר, מה משקף יותר את המדינה, את החברה הישראלית, עברה בנו התחושה שזה מוזר, אולי אפילו טיפה הזוי לדבר על ספרים כשברגע זה נמקים חטופים במנהרות החמאס, ברגע זה נלחמים חיילינו נגד ארגון טרור ג’יהאדיסטי, אכזרי, צמא דם ונפשע, מרחק קילומטרים ספורים מכאן, ונלחמים גם בצפון, ובזירות נוספות.

אבל אחת העוצמות הגדולות של ישראל, ותמיד היתה, זו התרבות הישראלית. על כל גווניה. הרי גם בעיצומה של מלחמת העצמאות, הקשה במלחמות ישראל, נכתבו שירים, הושרו פיזמונים, נכתבו ספרים ועלו הצגות תיאטרון. ואנו, כולנו, נלחמים על דמותה של מדינת ישראל, על עתידה, וכן, התרבות הישראלית היא נדבך מרכזי במדינה, חלק מהותי מהעם, שאני מזכיר לכולנו שנקרא, בין השאר, עם הספר.

פרס הביכורים אפשר לטעון מרתק לא פחות מהפרס הראשי, כאן אנו מגלים את הסופרים והסופרות הבאים של ישראל, הקולות הרעננים. אנו, השופטים, מסתכלים על איכות ספריהם כמובן, וגם שואלים את עצמנו מי יהיה הקול המוביל הבא בספרות הישראלית. הספר הנבחר השנה נפלא, מיוחד, מקורי וישראלי”.

ראש עיריית אופקים, יצחק דנינו:

״העיר אופקים כידוע חוותה טלטלה קשה בעקבות אירועי ה-7.10, בעבור 47 אנשים זה היה היום האחרון בחייהם ומשפחת השכול של אופקים הוכפלה. אנחנו מקיימים את הטקס כדי להוקיר את יוצרי השפה העברית. גם לנו באופקים יש הרבה סיפורי גבורה שנולדו בעקבות הטבח הנורא. אנחנו יכולים לומר שהעיר אופקים היא עיר של גיבורות וגיבורים, מדי יום אנו נחשפים לעוד ועוד סיפורי גבורה ואנו מלאי הערכה לכל האנשים הגיבורים שהתייצבו מול פני הרוע כדי להציל חיים. אני מודה להנהלת מפעל הפיס על השותפות ארוכת הימים, שנמשיך בשיתוף פעולה מבורך זה לשנים רבות למען מדינת ישראל”.

על התוכנית האמנותית הייחודית של הערב:

השחקנית חן אמסלם-זגורי הנחתה את הטקס ואת השידור בו הופיעו מגוון רחב של מוזיקאים בתכנית אמנותית ייחודית: המוזיקאי והיוצר עידן רייכל ביצע את שירו החדש “עד שתחזרי אליי” הנוגע בנימים הכי חשופים וכואבים של החברה הישראלית בימינו,  את השיר “בואי” יחד עם הזמרות כברה קסאי ומיה אברהם ואת השיר “אהבה כזאת” במשותף עם זהבה בן.

הזמרת זהבה בן ביצעה בחשיפה ראשונה שיר חדש “כמו פעם” שהיתה חלק מכתיבתו. במיוחד בתקופה כזו, החליטה זהבה שהיא חייבת להוציא לאוויר העולם שיר נחמה. שיר שכולו אופטימיות ותקווה לימים טובים. שיר שמייחל לחיבוקים של פעם שבאים מתוך אהבה טהורה ושאינם תלויים בדבר. הקליפ לשיר צולם באופקים יחד עם להקת צלילי אופקים.

אמן המילים ג’ימבו ג’יי (עומר הברון) ולהקת ספא עם אורית טשומה ואברהם לגסה ביצעו את “במקום בו אני גר”, שיר שכתב ג’ימבו ג’יי לפני כשנה עת ישב בחדרו בקיבוץ אור הנר שבמערב הנגב הצפוני. אחרי ה-7 באוקטובר, השיר קיבל משמעות חדשה ומצמררת, כמו רבות מהיצירות שכתב על החיים בעוטף עזה. “במקום בו אני גר – זכינו במדליה מזהב בריצה לחדרים מבטון…” הוא כתב כשנה לפני ה-7 באוקטובר. ברקעי השירים שולבו תמונות ואיורים של המחלקה לתקשורת חזותית של בצלאל שאיירה את עוטף עזה במטרה להנציח את יופיו של העוטף מלפני האסון, כפי שהיינו רוצים לזכור אותו.

נימוקי ועדת השיפוט לספר הזוכה בפרס ספיר לספרות של מפעל הפיס לשנת 2023 ונימוקי ועדת השיפוט לזוכה בפרס ספר הביכורים:

נימוקי זכייתו של הספר “מה קרה להגר באילת” מאת עופרה עופר אורן / בהוצאת כנרת זב”מ:

“מה קרה להגר באילת” הוא ספר בעל עוצמה נדירה שנובעת הן מתכניו והן משליטתו באמצעי המבע הספרותי. זהו מחזור של 336 סונטות המתכנס לכדי רומן ששוזר ביד אמן סיפור שראשיתו התעללות מינית מבית, והמשכו מסע חיים אכזרי ופלאי. הוא מגולל חיים וטראומה של אשה אחת שהיא נשים רבות. זהו ספר מכאיב, עוצר נשימה וחכם, ששואב את הקוראים ומאתגר תבניות סיפוריות מקובלות בספרות העברית.

נימוקי זכייתו של ספר הביכורים “טסקה” מאת אילנה רודשבסקי / בהוצאת שתים בית הוצאה לאור:

ברומן הביכורים שלה, ״טסקה״, בוראת אילנה רודשבסקי עולם ייחודי בהתרחשויות שבו כמו גם בלשונו, בין שפה ארכיטקטונית לעברית הייחודית של עולים מברית המועצות לשעבר. דרך דיוקנה העשיר בניואנסים של משפחה קטנה אחת, הספר מתבונן בעיניים רעננות ושנונות ביופיו ובכאביו של המקום הזה, על ההגירה, תחושות השליחות והחלוציות, האידאולוגיה הבלתי נלאית, וכובד משקלה של ההיסטוריה שבו.

◼️ לקבוצת חדשות בווטסאפ – תרבות, בילוי ופנאי לחצו כאן

◼️ לקבוצת חדשות אופקים בווטסאפ לחצו כאן

◼️ לרשימת קבוצות הווטסאפ השוות שכדאי לכם להצטרף אליהן – לחצו כאן

צילום: דוברות עיריית אופקים

מערכת חדשות אפס שמונה מכבדת זכויות יוצרים ועושה את מירב המאמצים לאתר בעלי זכויות בפרסומים ו/או צילומים המגיעים אלינו. אם זיהיתים צילום ו/או כל פרט שיש לכם זכויות בו/בהם, אנא פנו אלינו לבקש לחדול מהשימוש בו/בהם באמצעות כתובת האימייל [email protected]

תגובות:

Subscribe
Notify of
guest
0 תגובות
Inline Feedbacks
View all comments

אולי יעניין אותך גם:

תגובות

Subscribe
Notify of
guest
0 תגובות
Inline Feedbacks
View all comments
דילוג לתוכן