גם השנה: עמותת "אור ירוק" מפעילה את תכנית זה"ב בגני הילדים באילת

תאונות דרכים הן הגורם השכיח ביותר לתמותת ילדים בישראל. גם בהשוואה בינלאומית מצבה של ישראל גרוע ממדינות רבות בעולם. על מנת להתמודד עם מציאות כואבת זו, מפעילה עמותת "אור ירוק", את תכנית זה"ב בגן (זהירות בדרכים בגן), אשר במסגרתה מגיעים מדי שבוע כ-900 גמלאים מתנדבי עמותת אור ירוק לגני ילדים ברחבי הארץ ומדריכים כ-22,400 ילדים בנושאים הקשורים לבטיחות בדרכים. גני הילדים בהם מתנדבים הגמלאים, פרוסים על פני כ-60 יישובים וערים בהם אילת, כאשר את התכנית המיוחדת מופעלת ע"י עמותת אור ירוק", "החברה למתנ"סים" ו"באים בטוב".

56 מתנדבים ופעילים באילת, מגיעים מדי שבוע לגני הילדים בעיר ומעבירים פעילות בטיחות בדרכים. במסגרת התכנית, מתנדבים גמלאים מגיעים לפחות פעם אחת בשבוע לגן ילדים הקרוב לביתם. הם משתתפים בפעילות של הגן ובנוסף מעבירים תכנים המתמקדים במסר״ חייבים לשמור על כללי הבטיחות בדרכים. המתנדבים מקבלים אחת לחודש הכשרה וליווי בנושא,עזרים וחומרי פעילות מתאימים. המתנדבים מגיעים לגנים מכל סוגי החברות:ממלכתיים, ממלכתיים דתיים, גנים של המגזר החרדי, וגנים לחינוך מיוחד, בחברה היהודית והחברה הערבית. הפעילות כוללת הגברת מודעות בנושאים הקשורים להיפגעות ילדים בתאונות דרכים – אי חגירת חגורות בטיחות, אי חבישת קסדה ברכיבה, משחקי כדור בקרבת הכביש וחצית כביש ללא מבוגר.

עו"ד יניב יעקב, מנכ"ל עמותת אור ירוק: "מדינת ישראל נמצאת במקומות הראשונים בשיעור הילדים ההרוגים בתאונות דרכים מבין המדינות המתקדמות. זהו נתון כואב וטראגי שאסור לנו כחברה לקבלו. ככל שנטמיע בקרבה ילדים את ערכי הבטיחות כבר מגיל הגן נוכל לצמצם את היפגעותם של הילדים בתאונות דרכיםבעתיד. תאונות דרכים הן לא גורל משמים ובהדרכה נכונה ניתן להציל חיים. אני קורא לכל האזרחים הוותיקים להצטרף אלינו לתכנית, לעשות משהו משמעותי כמו פעילות להצלת חיי אדם. הילדים שלנו הם הדבר היקר לנו מכל. רק בשילוב זרועות נוכל ביחד להציל חיים".

מתנדבי תכנית זה"ב בגן מגיעים לגני הילדים לבושים בווסט זוהר ומצוידים בבובות החברים מהרמזור –נונו, ללה, וראש ראש המייצגים כל אחד צבע מהרמזור. הבובות מזכירות לילדים את כללי הבטיחות בדרכים ובעזרתן ממחישים המתנדבים לילדים את הסכנות שבדרכים ומזכירים להם כיצד יש לנהוג בהליכה על המדרכה, ברכיבה על אופניים, ברכב המשפחתי וכשמשחקים בחוץ. הפעילות מתבצעת באמצעות סיפורים, שירים, משחקיםוחוברות עבודה אישיות לכל ילד. המסרים שאותם מביאים המתנדבים בעקביות ובדרך חווייתית, מסייעים להטמעה של דרכי התנהגות נכונה בדרכים. בנוסף, הילדים משמשים כ"שגרירים" לנושא ומעבירים את המסרים להורים ולשאר בני המשפחה.

מחקר תכנית זה"ב בגן

המחקר מגלה כי הורים שילדיהם עוברים הדרכה שבועית בנושא זהירות בדרכים בגני הילדים, מקפידים יותר על התנהגות בטיחותית של ילדיהם במהלך נסיעה.המחקר שנערך על ידי ד"ר תמי בן בסט, ממכללת סמי שמעון ועמותת "אור ירוק", בדק ומצא כי ישנם הבדלים מובהקים בין קבוצת ההורים שהגן של ילדיהם משתייך לתכנית זה"ב בגן (זהירות בדרכים), אל מול הורים שילדיהם לא משתייכים לתכנית ולא מקבלים פעילות שבועית בנושא זהירות בדרכים. ניתן לראות מתוצאות המחקר, כי הורים אשר ילדיהם עוברים את הפעילות מקפידים יותר על חבישת קסדה בעת רכיבה על אופניים, ומקפידים יותר על הושבת הילדים במושב בטיחות (בוסטר), לעומת הורים שילדיהם לא עברו את התכנית.עוד עולה מהמחקר, כי הורים שציינו כי מקור המידע העיקרי שלהם בנושא בטיחות בדרכים מגיע מגן הילדים, היו רבים יותר, כאשר ילדיהם השתתפו בתכנית אל מול ילדים שילדיהם לא השתתפו בתכנית.  הבדל מובהק נוסף אשר עולה מהמחקר, מצביע על בולטות נרחבת יותר לנושא זהירות בדרכים בגן, ולמקום הוויזואלי שהוא תופס. מהתצפיות שנערכו עולה כי בגנים בהם מועברת התכנית, נושא הבטיחות בדרכים מוצג לראווה בצורה בולטת בגן, לעומת גני הביקורת שבהם הנושא כלל לא מוצג לראווה בגן. ההורים אשר ילדיהם משתתפים בתכנית היו שבעי רצון מהידע המועבר לילדים בנושא בטיחות בדרכים, ומהיקף הפעילות, זאת בשונה מהורים לילדים בגנים שלאמשתתפיםבתכנית, אשר טענו כי הנושא אינו זוכה לתשומת לב מספיקה בגן, והביעו את אי שביעות רצונם מהיקף הפעילויות המועברות בנושא במהלך השנה. המדגם בניסוי המרכזי של המחקר כלל  135 הורים, 76 שהילדים שלהם מקבלים הדרכה  ו-59 הורים שילדיהם לא מקבלים הדרכה.

להתנדבות במסגרת תכנית זה"ב בגן יש לפנות לעידית קידר בטלפון: 0543070352

צילום: עמותת אור ירוק

מערכת חדשות אפס שמונה מכבדת זכויות יוצרים ועושה את מירב המאמצים לאתר בעלי זכויות בפרסומים ו/או צילומים המגיעים אלינו. אם זיהיתים צילום ו/או כל פרט שיש לכם זכויות בו/בהם, אנא פנו אלינו לבקש לחדול מהשימוש בו/בהם באמצעות כתובת האימייל [email protected]

תגובות:

guest
0 תגובות
Inline Feedbacks
View all comments

אולי יעניין אותך גם:

תגובות

guest
0 תגובות
Inline Feedbacks
View all comments
דילוג לתוכן