עמותת אור ירוק מפרסמת את נתוני העברות בכבישים

עומס בלתי נתפס: קרוב ל-60 אלף תיקים ממתינים לטיפול בבתי המשפט לתעבורה עו”ד יניב יעקב מנכ”ל עמותת אור ירוק: “על המדינה להגדיל את מכסת השופטים בתיקי תעבורה, כדי לקצר את זמן ההמתנה למשפט”

בתי המשפט לתעבורה בישראל, לא מצליחים לעמוד בקצב התיקים הרב שמצטבר.

57,621  תיקי תעבורה נמצאים במלאי בתי המשפט השלום (שנת 2022), הנתון הגבוה ביותר מבין כל התיקים אשר נמצאים בבתי משפט השלום, כך עולה מנתוני בתי המשפט שהגיעו לידי עמותת אור ירוק.

על פי הנתונים, 156,055 תיקי תעבורה נפתחו בשנת 2022 בבית משפט השלום כאשר 151,490 תיקי תעבורה נסגרו באותה שנה. כאשר בוחנים את החלק היחסי של תיקי התעבורה הממתינים לטיפול משפטי או כזה הנמצאים תוך כדי התהליך, ניתן לראות כי 57.3% מכלל התיקים במלאי הם תיקי תעבורה (יותר מאחד מכל שני תיקים) – החלק הגדול והמרכזי ביותר מבין כלל בתי משפט השלום. 

לשם השוואה, בשנת 2021 מלאי התיקים שהמתינו לטיפול משפטי או שהיו במהלך הטיפול נאמד ב-55,059 תיקים – 2,562 תיקים פחות.

פעילות בתי משפט השלום 2022

  • מקור נתונים: דו”ח שנתי 2022, הנהלת בתי המשפט

עו”ד יניב יעקב מנכ”ל עמותת אור ירוק: “במערכת עמוסה מאוד. בתי המשפט לתעבורה עמוסים באופן כזה אשר עלול להביא לעסקאות טיעון מקלות, הפוגעות בהרתעה או שגורמות להתארכות ההמתנה עד למשפט. הסיבה לכך היא מחסור בשופטי תעבורה כך שלעיתים שופט עוסק ביום בעשרות רבות של תיקים.  המצב הזה לא תקין ופוגע במאבק בקטל בדרכים. על המדינה להגדיל את מכסת השופטים העוסקים בתיקי תעבורה, כדי לקצר את זמן ההמתנה למשפט. קיצור זמן ההמתנה עשוי להפחית את מספר עסקאות הטיעון המקלות שנסגרו בשל עומס התיקים, לקצר את זמן ההמתנה של עבריינים עד למשפט, לחזק את ההרתעה והצדק ולשדר מסר לציבור כי מערכת המשפט פועלת לצמצום תאונות הדרכים”.

המלאי הגדול ביותר – בית המשפט במחוז חיפה

42,290 תיקי תעבורה נפתחו במחוז חיפה בשנת 2022 ונסגרו 41,278. מלאי התיקים הממתינים לטיפול משפטי או נמצאים במהלכו נאמד ב-21,460, (37% מכלל התיקים במלאי). 

18,707 תיקי תעבורה נפתחו במחוז צפון בשנת 2022 ונסגרו 19,104. מלאי התיקים הממתינים לטיפול משפטי או נמצאים במהלכו נאמד ב-10,194, (18% מכלל התיקים במלאי).

28,832 תיקי תעבורה נפתחו במחוז מרכז בשנת 2022 ונסגרו 26,136. מלאי התיקים הממתינים לטיפול משפטי או נמצאים במהלכו נאמד ב-8,922, (15% מכלל התיקים במלאי).

28,832 תיקי תעבורה נפתחו במחוז דרום בשנת 2022 ונסגרו 30,572. מלאי התיקים הממתינים לטיפול משפטי או נמצאים במהלכו נאמד ב-6,062, (11% מכלל התיקים במלאי).

21,571 תיקי תעבורה נפתחו במחוז תל אביב בשנת 2022 ונסגרו 21,822. מלאי התיקים הממתינים לטיפול משפטי או נמצאים במהלכו נאמד ב-6,460, (11% מכלל התיקים במלאי).

13,823 תיקי תעבורה נפתחו במחוז ירושלים בשנת 2022 ונסגרו 12,578. מלאי התיקים הממתינים לטיפול משפטי או נמצאים במהלכו נאמד ב-4,835, (8% מכלל התיקים במלאי).

  • מקור: בתי המשפט

 

תיקי תעבורה מתייחסים למגוון עבירות, החל מעבירות חניה הגוררות תשלום קנס בלבד ועד עבירות חמורות כגון גרימת מוות. 

ברירת משפט

עבירות קלות הן עבירות שדינן קנס הנמסרות על ידי שוטר לנהג ו/או נשלחות הודעות לתשלום הקנס על ידי משטרת ישראל בדואר לבעל הרכב. ההודעה מפרטת את העבירה, שיעור הקנס שנקבע והמועד האחרון לתשלומו. בנוסף ההודעה מפרטת את כלל האפשרויות העומדות בפני מקבל ההודעה.

הזמנה לדין – כללי

הזמנה לדין היא הזמנה להתייצב למשפט ביום ובשעה שנקבעה לצורך דיון. להזמנה מצורף כתב האישום המפרט את העבירה בה נאשם מבצעה. ההזמנה נשלחת בדואר רשום עם אישור מסירה. שוטר, פקיד, פקיד דואר או שליח בית משפט-כל אחד מהם יכול למסור הזמנות לדין. סירוב לחתום על אישור המסירה אינו פוטר מהתייצבות לדיון נאשם שהוזמן לדיון ולא התייצב, רשאי בית המשפט לדון אותו שלא בפניו (למעט בתאונות קטלניות ובתאונות שכתוצאה מהן נחבל אדם חבלה של ממש).

 סוגי כתבי אישום והזמנות

הזמנות וכתבי אישום בגין עבירות תעבורה יכולים להופיע במספר אופנים:

  •  דו”ח הנמסר על-ידי שוטר – דו”ח זה נמסר בדרך-כלל ישירות לנהג במקום ביצוע העבירה, או נשלח בדואר רשום לבעל הרכב בעקבות תלונת שוטר, משקיף תנועה או אדם אחר.
  • דו”ח מחשב – דו”חות הנערכים בעקבות צילום רכב שביצע עבירה, למשל: מהירות ואור אדום.
  • כתב אישום נפרד בצירוף הזמנה – בעבירות חמורות (החייבות בזימון למשפט) או עבירות הקשורות לתאונות דרכים בהן נערכה חקירה משטרתית, אין מסתפקים, בדרך-כלל, בטופס דו”ח הכולל הזמנה לדיון, אלא מכינים כתב אישום נפרד המפרט את האישומים והעבירות.
  • סדרי דין מיוחדים לעבירות קלות – בעבירות תעבורה שלא גרמו לתאונה שבה נפגע אדם פגיעה של ממש, מותר לדון את הנאשם שלא בפניו. 
  • בקשה לביטול גזר דין – בית המשפט רשאי לבטל את פסק הדין שניתן בהיעדר התייצבות הנאשם.

בחלק גדול מהמקרים כתבי אישום מוגשים עד שלושה –ארבעה חודשים מקרות התאונה, אך חולפות שנים עד מתן הכרעה במשפט. המציאות היא שבית משפט עוסק בעשרות תיקי תעבורה בכל יום, נתון שיכול להגיע עד ל-80 תיקים ואף יותר. יש חשיבות קריטית לקיום דיון משפטי כמה שיותר בסמוך לזמן ביצוע העבירה. ככל שזמן הטיפול בתיק מתארך, קיים חשש שהדבר יפגע בהרתעה על אותם נהגים או נהגים אחרים. כאשר מגיעים אל הכרעת הדין אחרי כל כך הרבה שנים מאבדים את הטעם הציבורי, המשפטי וההרתעתי שבענישה.

◼️ לקבוצת ווטסאפ חדשות 08-חדשות מהארץ >> לחצו כאן

צילום: עמותת אור ירוק

מערכת חדשות אפס שמונה מכבדת זכויות יוצרים ועושה את מירב המאמצים לאתר בעלי זכויות בפרסומים ו/או צילומים המגיעים אלינו. אם זיהיתים צילום ו/או כל פרט שיש לכם זכויות בו/בהם, אנא פנו אלינו לבקש לחדול מהשימוש בו/בהם באמצעות כתובת האימייל [email protected]

תגובות:

Subscribe
Notify of
guest
0 תגובות
Inline Feedbacks
View all comments

אולי יעניין אותך גם:

תגובות

Subscribe
Notify of
guest
0 תגובות
Inline Feedbacks
View all comments
דילוג לתוכן