צו מניעה זמני: איסור שיווק צעצוע פופולארי בחברה החרדית  

בדיון שהתקיים לאחרונה בבית משפט השלום בתל אביב ניתן צו מניעה כמבוקש, והצדדים הסכימו בדיון להעברת ההכרעה בסכסוך לדין תורה בבית דין צדק (בד”ץ).

צעצוע פופולארי לילדים מהמגזר החרדי, עומד במרכזה של תביעת פיצויים בסך מאות אלפי שקלים, שהדיון בעניינה התנהל עד לא מזמן בבית משפט השלום בתל אביב.

את התביעה הגיש עו”ד רגב אלקיים, בשמה של חברת צעצועים העוסקת בין השאר בייצור וביבוא צעצועים ייחודיים המיועדים בעיקר למגזר החרדי נגד יבואן מתחרה.

אחד המוצרים הייחודיים, שאותם פיתחה החברה נקרא ה”מקרנציק” – שהוא למעשה מקרן אור-קולי העושה שימוש בדיסקים, שבהם מוקלטים סיפורים לילדים המוקרנים כשקופיות על הקיר בליווי רצועות קול. עד כה, כך על פי התביעה, ייצרה החברה 55 קלטות שונות, כשבכל קלטת הושקעו על ידה עשרות אלפי שקלים.

לדברי עו”ד אלקיים, ה”מקרנציק” מיוצר עבור החברה במפעל בסין, והחברה זכתה בהסכם בלעדיות להפצת המוצר בעברית, באנגלית וביידיש, הן בישראל והן בארה”ב. נטען, כי על-פי ההסכם שנחתם בין החברה והמפעל בסין, אין המפעל רשאי למכור את המוצר בשלוש שפות אלו לצד שלישי.

לדברי עורך הדין, בשלב מסוים, נודע לחברה כי יבואן מהמגזר החרדי פנה למפעל בסין, בבקשה לייבא את ה”מקרנציק”, בטענה שהוא מתכוון לשווקו בצרפת בלבד ובשפה הצרפתית. אלא שבדיעבד התברר, כך נטען, כי מדובר בהטעיה, שכן בפועל היבואן מייבא את המוצרים לישראל ומשווק אותם בארץ.

נטען, כי כחלק מניסיון ההטעיה, היבואן קרא למוצר שבשיווקו בשם מטעה הדומה למקור, וכדי להוסיף חטא על פשע, הוא נהג להצמיד לכל מוצר מדבקה, שבה נכתב, כי המוצר הוא יבוא מקביל, התואם את הקלטות של החברה.

עו”ד אלקיים טען בתביעה, כי ה”מקרנציק” לא יכול להתקיים בלי הקלטות, שפיתחה וייצרה החברה שכן הן חלק בלתי נפרד מהמוצר. לפיכך, לדבריו, למוצרים אותם מייבא ומשווק היבואן, אין זכות קיום ללא שימוש בקלטות של החברה. עם זאת, לדבריו, הרווח הכלכלי של החברה נשען על שיווק ה”מקרנציק” בלבד, ואין היא נהנית מהכנסות על מכירת קלטות.

עוד נטען בתביעה, כי אם לא די בכל אלה, היבואן משווק את ה”מקרנציק” במחירים נמוכים מהמחיר שבו מוכרת אותו החברה וזאת “במטרה ‘לשבור את השוק’ ולהגדיל את הכנסותיה, תוך הטעיה, גזל ופגיעה קשה וממשית בתובעת”. כמו כן נטען, שהיבואן פונה ללקוחות של החברה בארה”ב ומציע להם לקנות ממנו את ה”מקרנציק” במקום מהחברה.

נטען, כי היבואן מפר את זכויות היוצרים של החברה  (החברה הינה כאמור חלק בלתי נפרד מפיתוח המוצר בסין), מבצע גניבת עין וגזל מסחרי וגורם להפרת החוזה בין החברה למפעל בסין. כמו כן לדבריו, בכל רגע שבו ממשיך היבואן לשווק ולמכור את ה”מקרנציק” בארץ ובארה”ב, נגרמים לחברה נזקים כלכליים עצומים. עד כה, כך נטען, פעילותו של היבואן גרמה לביטול עסקאות במאות אלפי שקלים.

היבואן מבקש להתעשר שלא כדין ולא במשפט.

במסגרת התביעה, הוגשה בקשה לבית משפט השלום בתל אביב למתן צו מניעה זמני וצו עשה זמני במעמד צד אחד, האוסר על היבואן לייבא, למכור, להפיץ, לשווק, להעביר, לעשות שימוש, לפרסם ולהפעיל עסק למכירת ה”מקרנציק” בישראל ובארה”ב. כמו כן, נתבקש מתן צו מניעה זמני האוסר על היבואן לעשות שימוש בשם החברה

בדיון שהתקיים לאחרונה בבית משפט השלום בתל אביב ניתן צו מניעה כמבוקש, והצדדים הסכימו בדיון להעברת ההכרעה בסכסוך לדין תורה בבית דין צדק (בד”ץ).

עו”ד רגב אלקיים ממשרד שרף-אלקיים ושות’

עוסק רבות בנדל”ן, במשפט מסחרי, בדיני ירושות וצוואות ובדיני אגודות שיתופיות.

■ לקבוצת חדשות בווטסאפ – מלחמה בישראל חרבות ברזל לחצו כאן

◼️ לרשימת קבוצות הווטסאפ השוות שכדאי לכם להצטרף אליהן – לחצו כאן

צילום: יח"צ

מערכת חדשות אפס שמונה מכבדת זכויות יוצרים ועושה את מירב המאמצים לאתר בעלי זכויות בפרסומים ו/או צילומים המגיעים אלינו. אם זיהיתים צילום ו/או כל פרט שיש לכם זכויות בו/בהם, אנא פנו אלינו לבקש לחדול מהשימוש בו/בהם באמצעות כתובת האימייל [email protected]

תגובות:

Subscribe
Notify of
guest
0 תגובות
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

אולי יעניין אותך גם:

תגובות

Subscribe
Notify of
guest
0 תגובות
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
דילוג לתוכן