קק”ל חנכה את ‘יער יהדות אתיופיה’ ביער גוברין

נוטעים שורשים לזכר 4,000 מבני העדה שנספו בדרכם לעלות לישראל

קרן קימת לישראל חנכה השבוע את ‘יער יהדות אתיופיה’ ביער גוברין.

 

 

 

הטקס התקיים במעמד יו”ר קק”ל, יפעת עובדיה לוסקי, יחד עם קהילת יהודי אתיופיה ומכובדים נוספים. האירוע נועד להנציח את זכרם של כ-4,000 מבני העדה האתיופית שנספו במהלך מסעם המפרך לעלות לישראל. צפו בהנצחה המרגשת

 

 

במשך השנים האחרונות, פעלה קק”ל בשיתוף עם נציגי הקהילה האתיופית בישראל ליצירת מקום זיכרון ייחודי ומשמעותי. השבוע חנכה קרן קימת לישראל את ‘יער יהדות אתיופיה’ ביער גוברין. הטקס התקיים במעמד יו”ר קק”ל, יפעת עובדיה לוסקי ומכובדים מקהילת יהודי אתיופיה.

‘יער גוברין’ נבחר כמקום שבו יוכלו בני הקהילה ומשפחות הנספים לפקוד, לזכור ולהנציח את יקיריהם, תוך כדי טיפוח הקשר העמוק לאדמת ישראל.

 

 

קהילת יהודי אתיופיה הביעה התרגשות רבה במהלך הטקס, שרבים מהם רואים בו צעד משמעותי בהכרת החברה הישראלית בתרומתם הייחודית ובסבלם לאורך השנים. הקמת ‘יער יהדות אתיופיה’ מהווה גם הכרה בערך הנחישות והאמונה שהובילו את בני העדה בכדי להכות שורשים בארץ ישראל ובמסע הקשה לעבר הגשמת החלום הציוני.

 

האירוע כלל נטיעות עצים המסמלים את נטיעת השורשים בישראל עבור אלו שלא זכו לכך.  בין הדוברים בטקס היו יו”ר קק”ל, יפעת עובדיה לוסקי ונציגים מקהילת יהודי אתיופיה, אשר דיברו על חשיבות ההנצחה והזיכרון עבור הקהילה ועבור העם כולו.

 

כזכור, בשנים 1984 ו-1985, התרחש ‘מבצע משה’ כחלק מהסכם בין מדינת ישראל לבין סודאן, אלפי יוצאי אתיופיה צעדו מכפריהם באתיופיה לכיוון סודן בדרך חתחתים, יחפי רגליים, עם כמיהה גדולה בליבם לממש את חלומם לשיבת ציון. למרבה הצער, כ-4,000 מבני הקהילה לא הצליחו לשרוד את המסע, חלקם הגדול נפטרו במחנות ההמתנה על אדמת סודן, שנפלו בדרך ונרצחו ע״י שודדים או חיילים סודאנים.

יו״ר קק״ל, יפעת עובדיה לוסקי:

“יהדות אתיופיה היא סמל לנחישות, לציונות, לתקווה ולאחדות העם היהודי. היער שאנחנו חונכים היום יהיה מקום שיזכיר לנו תמיד את המחיר הכבד ששילמו רבים מבני העדה בדרכם לישראל ואת החשיבות שבחיזוק הקשר בין כל חלקי העם היהודי לאדמתו ולמולדתו״.

 

דניאל אוריה, נציג הקהילה האתיופית:

״יער יהודי אתיופיה הוא סיפור של אמונה, ציונות וגבורה כמו שורשי העצים, הנאחזים באדמה, כך נאחזו יהודי אתיופיה בדת משה בישראל. העצים כאן סביב שרים שיר הלל לאלוהים, על נס העלייה ועל חלום שהתגשם. דמעות של שמחה זולגות על לחיי העצים, מתערבבות בדמעות אבל על ארבעת אלפים הנופלים והנספים. בצל העצים, בין העלים והפרחים, פורח דור חדש המלא בתקווה המגשימים את חלום האבות.

 

◼️ לקבוצת חדשות בווטסאפ – הקהילה האתיופית לחצו כאן

◼️ לקבוצת חדשות בווטסאפ – תיירות לחצו כאן

◼️ לקבוצת חדשות מועצות אזוריות ומקומיות בווטסאפ לחצו כאן

◼️ לרשימת קבוצות הווטסאפ השוות שכדאי לכם להצטרף אליהן – לחצו כאן

צילום: אלכס קולומויסקי, מערך ההסברה קק"ל

מערכת חדשות אפס שמונה מכבדת זכויות יוצרים ועושה את מירב המאמצים לאתר בעלי זכויות בפרסומים ו/או צילומים המגיעים אלינו. אם זיהיתים צילום ו/או כל פרט שיש לכם זכויות בו/בהם, אנא פנו אלינו לבקש לחדול מהשימוש בו/בהם באמצעות כתובת האימייל [email protected]

תגובות:

Subscribe
Notify of
guest
0 תגובות
Inline Feedbacks
View all comments

אולי יעניין אותך גם:

תגובות

Subscribe
Notify of
guest
0 תגובות
Inline Feedbacks
View all comments
דילוג לתוכן