תושבי מועצה אזורית ברנר לשר להגנת הסביבה: "התעלמות מהמאבק נגד הקמת מפעל "תדיראן סוללות" בתחומה – סכנת חיים"

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב print

המאבק של תושבי מועצה אזורית ברנר נגד הקמת מפעל "תדיראן סוללות" בתחומה – סמוך לקיבוץ גבעת ברנר, מקבל תפנית בעקבות פגישה בשבוע הבא בין נציגי מטה המאבק למשרד להגנת הסביבה, לאחר פניות רבות בנושא. לטענת התושבים, הנסמכת על בדיקות מומחים, מדובר במפעל מסוכן שהעברתו והרחבתו צריכה להיות לאזור מרוחק ממגורים ומאזורי מסחר ובילוי הומי אדם.

הזימון הגיע בעקבות מכתב חריף שיועד לשר להגנת הסביבה, זאב אלקין ולמנכ"ל המשרד, גיא סמט, מטעם מטה מאבק תושבי ברנר. מטה המאבק הדגיש כי המשרד התעלם מהפנייה של התושבים ומעובדות מקצועיות המוכיחות כי הקמתו בלב אזור מאוכלס אינה עומדת בדרישות מדיניות המשרד למרחקי הפרדה ממפעלים מסוכנים – מדיניות שמטרתה להגן על הציבור מתאונות כימיות ממפעלים מסוג זה.

יו"ר מטה המאבק, הדר אונה. צילום: יח"צ

**

במכתב ששלחה עורכת הדין חיה ארז, המייצגת את מטה המאבק של התושבים, צוין כי קיימים נתונים חדשים שאסור להתעלם מהם וכי טווח הסיכון, במקרה של תאונה במפעל, הינו לכל הפחות 299 מ' ובהסתמך על נתוני האקלים באזור, טווח הסיכון עלה ל-745 מטרים. זאת לפי בדיקות מומחים בתחום מרחקי הפרדה ומפעלים מסוכנים. באזור המתוכנן אין טווח הפרדה מינימלי. עוד מצוין כי קיימים חומרים מסוכנים שנמצאים בשימוש תדיר במפעל הקיים אך לא נבחנו בסקר של תדיראן: "בנוסף לחומר סולפוריל כלוריד, שהינו חומר מסוכן שלא בוצע עליו תרחיש סיכון, נעשה שימוש בגופרית דו חמצנית – גז רעיל ומסוכן, כחומר גלם בתהליך הייצור אשר היקף השימוש בו  גדל בשנתיים האחרונות". לטענת המטה המפעל אינו שקוף באשר לשימוש בחומרים מסוכנים שגם היום מהווים סכנה לאוכלוסייה הסמוכה למפעל.

התושבים כתבו והזהירו את המשרד להגנת הסביבה כי התעלמות מהממצאים שהובאו בפניהם עשויה "ליצור סיכון ממשי לחייהם ולבריאותם של תושבי האזור". מטה המאבק הוסיף במכתב כי הם מבקשים להיפגש עם הנהלת המחוז בדחיפות כדי לקבל מענה אמיתי לנושאים המדאיגים אותם, בקשה שכאמור התקבלה, ובשבוע הבא עתידה להתקיים פגישה במשרדי הגנת הסביבה בירושלים.

הדר אונה, יו"ר מטה המאבק: "אנחנו באים לפגישה כדי לדרוש תשובות. המטרה היא להציג את הדו"ח של המומחה מטעמנו ולהציף את הנימוקים על בעיתיות החומרים המסוכנים הנמצאים בשימוש במפעל. מפעל כזה אינו צריך להיות צמוד לאוכלוסייה לא במיקום הקיים ולא במיקום המתוכנן להעתקתו והרחבתו הנמצא מאות מטרים בלבד ממיקומו הנוכחי. "תדיראן" פועלים בחוסר אחריות ובחוסר שקיפות תוך התעלמות מהסכנות שבמפעל. הפגישה נועדה כדי לדרוש מהרגולטור לעצור כל אישור פוטנציאלי למרחקי הפרדה במפעל, עד שיבדקו לעומק כל הסוגיות שעולות מהדוחות. לא נעצור את המאבק כי אין פשרות על בטיחות ובריאות ילדינו".

(צילום ראשי: שאטרסטוק)

מערכת חדשות אפס שמונה מכבדת זכויות יוצרים ועושה את מירב המאמצים לאתר בעלי זכויות בפרסומים ו/או צילומים המגיעים אלינו. אם זיהיתים צילום ו/או כל פרט שיש לכם זכויות בו/בהם, אנא פנו אלינו לבקש לחדול מהשימוש בו/בהם באמצעות כתובת האימייל [email protected]

תגובות

7 תגובות

 1. מוטרדת! הגב

  לא נתפס שהמשרד שאחראי על איכות הסביבה, על החיים הבריאים שלנו יאשר כזה דבר.

 2. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגב

  לא יכול להיות שבישראל 2019
  יתעלמו המלצות המומחים ולא יחשבו ויתחשבו בנו ובילדינו
  חייבים לשמור על הסביבה למעננו ולמען הדורות הבאים

  כל כך פשוט לא לאשר הקמת מפעל מסוכן בקרבת בני אדם

 3. אודי הגב

  לא יאמן שהמשרד לאיכות הסביבה מתעלם. שיטפל עכשיו במקום ועידת חקירה אחר כך

 4. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגב

  מזעזע!!
  כל כך פשוט לא לאשר את המפעל הנוראי הזה!!!

 5. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגב

  מי האנשים שעומדים בראש המפעל המסוכן הזה? זה על ראשם! שיחשבו על ילדיהם ונכדיהם כל פעם שהם פועלים להקים את המפעל ליד אוכלוסייה. שילכו לישון בלילה ועם יד על הלב יגידו לעצמם- " הייתי שמח אם ילדיי ונכדיי יגורו במרחק 100 מטרים מהמפעל"…שיחשבו טוב טוב מה נותן להם שהמפעל נשאר בסמוך לאוכלוסיה

 6. רונית הגב

  לא לחכות לאסון הבא! מפעל מסוכן לא ליד בני אדם!

 7. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגב

  מפעל מסוכן לא ליד בתי מגורים!!!

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן