יבנה: גוב-ארי הודיע על פרישה מהסכם הגג לבניית 12,500 יחידות דיור במזרח העיר

במכתב ששיגר ראש העיר לשר האוצר ח”כ משה כחלון, לשרת הבינוי והשיכון, ד”ר יפעת שאשא ביטון, לשר החינוך, ח”כ נפתלי בנט,  למנכ”ל רשות מקרקעי ישראל, עדיאל שומרון וליו”ר מטה הדיור הממשלתי, זאב ביילסקי הודיע גוב-ארי כי הוא מפסיק את השותפות בהסכם הגג.

הסהכם כולל, בין היתר, בינוי של כ-12,500 יח”ד חדשות על שטח בהיקף של  כ-3,400 דונם במזרח יבנה, דבר המהווה יישום של תוכנית כוללת להגדלת יבנה לכדי כ-100 אלף תושבים, כלומר שילוש מספר תושבי העיר. עד שנת 2012 מנתה יבנה כ-32,000 אלף נפש ועד היום צמחה מ-9,000 יחידות דיור לכ-13,000 יח”ד בזכות הקמתה של השכונה הירוקה בדרום העיר. מדובר בגידול דרמטי במספר התושבים בעיר המונה כיום כ-48,000 נפש.

הסכם הגג יבנה אמור לאפשר פתרון מלא לזוגות הצעירים של העיר ולחלק גדול  ממחוסרי הדיור. בשלב הראשון של ההסכם שווקו ונבנים בימים אלה כ-2,700 יח”ד בשכונת נאות שמיר שבמערב העיר (גם היא חלק מהסכם הגג), מרביתם במסגרת מחיר למשתכן כולל כ-500 מבני יבנה.

מודל הסכמי הגג נועד לענות באופן מהיר יחסית על הצורך ההולך וגובר בקרב הציבור והזוגות הצעירים לדיור זמין. העיקרון המנחה של הסכמי הגג הוא העמדת קדם מימון על ידי הממשלה לפיתוח תשתיות, מוסדות חינוך ומבני ציבור, פארקים ומחלפי תחבורה נדרשים, עוד משלב שיווק הפרויקט. הסכמי הגג מבטיחים ליזמים קבלת היתרי בנייה תוך פרק זמן קצר ומקצרים באופן משמעותי את זמן פיתוח השכונות החדשות והקמתן. בנוסף, נקבעים לוחות זמנים מדויקים לביצוע וקידום כל שלב בפרויקט. גוב-ארי טוען כי עיריית יבנה נתקלת בקשיים רבים וב”סכבת בירוקרטית” שלא מאפשרת לרשות המקומית לממש את התכנית.

גורמים בעירייה אומרים כי לא ניתן להעלות על הדעת מצב בו המימון עליו סוכם לצורך הקמת מוסדות חינוך לתושבים החדשים יינתנו חמישה חודשים בלבד לפני אכלוס יחידות הדיור. “כיצד ובאילו אמצעים ניתן לבנות מוסדות ללא המימון הממשלתי?”.

גוב-ארי: “החלק שבביצוע של הדיור למשתכן במתחם נאות שמיר היה אינדיקטור לעתיד להתרחש במתחם המזרחי. אנו עומדים כבר בימים אלה על סף מדרון של הרס קהילה וקריסה כלכלית בגין החד צדדיות של ההסכם. מה שנלמד עד כה מחייב תיקון. לא ניתנה עדיפות חד משמעית לצעירי יבנה, לא הוקצו שטחים להמרה לפינוי בינוי,  לא ניתנו הרישיונות לבינוי מוסדות חינוך אם בכלל או מאוחר מאוד, הפרשי העלויות בין מפתח משרד החינוך לתוצאות המכרזים שולמו על-ידי העירייה.

אלה הם רק חלק מהמגבלות שלא מאפשרות להעניק את השירותים הבסיסיים לתושבים. בעירייה אומרים כי לא ייתכן מצב שעלויות הבנייה של מוסדות חינוך יהיו מהתקציב השוטף של העיר בהיקף של כ-30%, מענה לקרקע חלופית לצורך דילול הצפיפות במסגרת פינוי-בינוי קיים רק ברמה של החלטה תאורטית ללא יכולת יישום, מתן עדיפות לצעירי העיר לא נעשה עפ”י הגדרת עדיפויות בהגרלה והקמת מעונות יום נעשת דרך תחרות וקול קורא.

ראש העיר אומר כי לא ניתן להוביל פרוייקטים לאומיים ללא אחדות מטרות, שיתוף פעולה, תכנית מפורטת ומחויבות ממשלתית לכל שלב. “נתקלנו בתהליכים בירוקרטיים ותחושה של צד אחד שמבצע וצד אחר שמקפיד לא לדלג על אף מכשול בסבך הבירוקרטיה. במצב הנוכחי העירייה צריכה להשלים מתקציבה השוטף כ- 30% מעלויות בניית מבני החינוך,  זהו מתכון ברור להרס העיר ולא נאפשר זאת”.

במכתב לשרים תחת הכותרת “פרישה מהסכם הגג לבניית 12.500 יחידות דיור תכנית תמ”ל /1049 ” נכתב כי “מתוך הבנת הצרכים ברמה הלאומית קיבלנו בזמנו החלטה אשר אמורה לאפשר קליטת עשרות אלפי תושבים חדשים לעיר”.

**

“הסכם הגג שיועד כולו לדיור למשתכן אמור היה לייצר את הפתרון הראוי והנכון למחוסרי הדיור ולצעירים. אולם הסתבר לנו בהמשך כי התייחסות כל הגורמים מרוכזת בכמות הדירות ובמספר התחלות בנייה, כאשר ההתייחסות למשמעויות הנובעות מכך זוכה להתעלמות גמורה. ביטוי מעשי לתופעה זו מתרחש כבר כיום בפרויקט שכונת נאות-שמיר הנבנית כיום עם 2,700 יחידות דיור”.

לדברי גוב-ארי עמדו בפניו שתי חלופות: “אפשרות אחת להמשיך בתהליך הנוכחי ולהוביל לסיום התכנון, שיווק המגרשים ומתן היתרי בנייה בשכונת יבנה-מזרח, דבר שנכון להיום יוביל אותנו להתמוטטות כלכלית ולהרס קהילתי של החינוך, הרווחה, רמת שירות שאנחנו מעניקים ועוד”. החלופה האחרת לפי גוב-ארי היא הפסקה מיידית של השותפות בפרוייקט זה להקמת 12.500 יחידות דיור במזרח העיר וההחלטה כי המשך הפרויקט יהיה מותנה בתיקון מיידי של ההסכם ובנטילת אחריות למימון השרותים הממלכתיים על ידי הממשלה.

“החלטתי להפסיק את הטיפול בפרוייקט 12.500 יחידות הדיור ולראות בכך פעולת הצלת עתידה של העיר. הודעתי לכל הגורמים כי בשלב זה כל טיפול הנעשה בתכנית זו לא יהיה קביל בהמשך”, חתם גוב-ארי את הדברים.

מערכת חדשות אפס שמונה מכבדת זכויות יוצרים ועושה את מירב המאמצים לאתר בעלי זכויות בפרסומים ו/או צילומים המגיעים אלינו. אם זיהיתים צילום ו/או כל פרט שיש לכם זכויות בו/בהם, אנא פנו אלינו לבקש לחדול מהשימוש בו/בהם באמצעות כתובת האימייל [email protected]

תגובות:

Subscribe
Notify of
guest
0 תגובות
Inline Feedbacks
View all comments

אולי יעניין אותך גם:

תגובות

Subscribe
Notify of
guest
0 תגובות
Inline Feedbacks
View all comments
דילוג לתוכן