פירות יבשים עלולים להרוג! לקראת ט"ו בשבט, מד"א בהנחיות למניעת סכנות ממאכלי החג

לקראת ראש השנה לאילנות שיחול בסוף השבוע מפרסמים במד"א הנחיות בטיחות מיוחדות לקראת החג. כידוע, בט"ו בשבט נהוג לאכול פירות יבשים ופיצוחים מסוגים שונים. מידי שנה מוזעקים צוותי מד"א בקו החירום 101 לילדים קטנים, קשישים וחולים הסובלים מבעיות בבליעה שכתוצאה מחנק ועומדים בסכנת חיים. מצב זה מצריך טיפול מידי להוצאת הגוף הזר מגרונו של הנפגע ובמד"א קוראים לציבור לנקוט בכללי הבטיחות ולפקוח עין.

ראשית, עקב סכנת חנק, במד"א ממליצים להימנע ואף להרחיק פיצוחים ופירות יבשים מהישג ידם של ילדים מתחת לגיל 5. כמו כן, יש להקפיד שאכילת פיצוחים ופירות יבשים על ידי ילדים בגילאים 5 עד 8 שלהם קנה נשימה צר וקיימת סכנת חנק תהיה בהשגחת מבוגר. כמו כן, חשוב להקפיד להשגיח על קשישים וחולים הסובלים מבעיות בבליעה בזמן אכילת פירות יבשים ופיצוחים.

הנחיות נוספות:
-יש לחתוך את האוכל לחתיכות קטנות, להימנע מהשארת פרי בצורת עיגול והקפדה יתרה על לעיסת המזון היטב. יש לתת יתר תשומת לב בהגשת פירות יבשים כמו צימוקים, חמוציות, תאנים מיובשות, משמשים יבשים וכו' עקב מרקמם הדביק שעלול לגרום לחנק וחסימת נתיב אוויר.
-יש לשים לב כי בזמן שהילד אוכל פיצוחים ופירות יבשים אין הוא מסתובב, משחק או מתרוצץ. עליו לשבת בזמן האוכל, דבר שיפחית את סכנת החנק.

מה עושים במקרה של קשיי נשימה?
יש להושיב את החולה במנוחה, להתקשר למד"א בטלפון חירום 101 ולהישמע להוראות החובשים והפראמדיקים במוקד עד להגעת צוות מד"א למקום.

מה עושים במקרה של חנק?
במקרה של חנק כל שניה היא קריטית, לפיכך במידה והנפגע מסוגל לדבר או להשתעל, יש לעודד אותו להשתעל בלבד ובמקביל לחייג למוקד החירום של מד"א בטלפון 101.
במידה והנפגע אינו מסוגל לדבר / אינו משתעל / לא נושם, יש לחייג 101 ולהישמע להנחיות התדרוך הטלפוני לביצוע החייאה על ידי החובשים ופראמדיקים ממוקד מד"א עד להגעת האמבולנס למקום.
-דגש על ילדים ותינוקות, במידה וניתן יש להפוך את הילד ולטפוח על השכמות בנוסף לדברים המפורטים לעיל.

מנכ"ל מד"א, אלי בין: "על מנת להימנע מתאונות ופגיעות הנגרמות כתוצאה מחוסר תשומת לב אנו מבקשים מהציבור לנקוט משנה זהירות בעיקר עם ילדים מתחת לגיל 5. צוותי מד"א ערוכים לכל אירוע ותרחיש ובכל צורך רפואי יש לפנות למוקד החירום 101".

גולשים יקרים, לקבלת החדשות בזמן אמת, הנכם מוזמנים להוריד בחינם את האפליקציה של רחובות היום מחנות ההורדות שבסמארטפון שלכם.

כותב המאמר:

עקבו אחרינו בפייסבוק

תגובות

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן