פוליטיקה בגרוש: התכנית של רמי מדהלה הושלמה, חוויות מפרקת שותפות והאם מתן דיל מתנדנד?

אז מה היה כאן השבוע? הרבה תובנות לצאת איתן אל חג החירות: ראש העיר רחמים מלול הודיע על כוונתו להתמודד בבחירות הקרובות לראשות העיר, בפעם השלישית, מצד שני: סגנו, עו"ד מתן דיל מתחמק מהשאלה האם יתמודד, מתנדנד מהאופציה הקורצת ויצא להתאוורר בתאילנד עם משפחתו. מהעבר השני: רמי מדהלה חיכך ידיו בהנאה ויצא לסלוניקי רק אחרי שתכניתו יצאה לפועל, כאשר צביקה מדהלה איש אמונו ומקורבו, מונה למנכ"ל חוויות – מה שהוצע כבר לפני שישה חודשים על ידי יו"ר הדירקטוריון עו"ד יניב מרקוביץ'. המינוי אגב נעשה בניגוד לרצון החברה למתנ"סים שהחליטה להיפרד מהשותפות עם עיריית רחובות ושלחה למלול מכתב חריף. אכן, חג שמח.

עובדה אחת לא ניתן לקחת מן העיר רחובות: כשמדובר בפוליטיקה, יש דרג ויש זרג. בנוסף לאלה, יש המון בגידות – בעיקר בין מקורבים – ומי שבוגד, סופו שיבגדו בו, זהו כלל ידוע ולא רק בתחום שבינו לבינה. אלו שיודעים לקרוא יותר מכל את מהלכי המשחק הם דווקא הוותיקים שבחבורה, הם אלו שמנווטים את הסירה לאיזה כיוון שהם רוצים, בוחרים יעד ומפליגים אליו. הכוח שלהם כה איתן שהם יודעים בדיוק מה הם עושים, גם אם נדמה לרגע שבחרו בצד אחר, הם מחושבים, מדויקים לפרטי פרטים ובעיקר מבהירים את עמדתם, בלי לדפוק חשבון, בלי מניירות ובעיקר בלי מילים. השבוע האחרון היה עמוס באירועים והכל מתקשר בצורה כזו או אחרת לפוליטיקה המקומית. מצד אחד, אם ישאלו בקרב הציבור או יערכו סקר מיהם עשרים ושלושה חברי המועצה, סביר מאוד להניח ש-99 אחוז מהנשאלים לא יוכלו למנות אפילו חמישה שמות מהם. מרבית חברי המועצה לא באמת מעניינים את הציבור, הם גם לא באמת עושים משהו עבורם ובוודאי שלא זוכים לחשיפה הראויה מכורח הנסיבות – מי שלא עושה, שלא יצפה לקבל במה. אלא שלמרות ואולי בגלל העובדה המדויקת הזו, עדיין מצליחים הפוליטיקאים או אלו המקורבים לצלחת להכריע בסוגיות משמעותיות.

רמי מדהלה. הרעיד את כל העיר.

התכנית של רמי מדהלה הושלמה: צביקה מדהלה מונה כמנכ"ל חוויות

שישה חודשים לקח לו, ליו"ר ועד העובדים בעיריית רחובות רמי מדהלה לסמן וי על המטרה. מדהלה הצהיר לא אחת כי צביקה מדהלה, מקורבו (קשר משפחתי רחוק) יהיה המנכ"ל הבא של חוויות. אמר – וצדק. ביום חמישי שעבר, הודיעה רשת חוויות כי בגיבוי מלא של ראש העיר רחמים מלול, ימונה מדהלה, ששימש מאז האחד בספטמבר כממלא מקום מנכ"ל הרשת לאייש את התפקיד הנחשק, למורת רוחם של המחליטנים בחברה למתנ"סים. במשך שעתיים דנו המשתתפים בוועדת האיתור למנכ"ל הרשת, בישיבה שהתקיימה בחמישי האחרון וראיינו שלושה מועמדים אולם היה זה ברור, כי מדובר בראיונות סרק והפור נפל עוד הרבה לפני שהישיבה החלה. כמובן שמדובר במינוי פוליטי. העובדה כי מדהלה (צביקה) ראוי לאייש משרת בכיר, אין עליה כל עוררין, אולם בנסיבות שהתקיימו ברור היה כי לפוליטיקה מקום משלה. טוב, לפחות לראש העיר רחמים מלול ולמשנה שלו, יו"ר הרשת מרקוביץ' (שאגב היה זה שהעלה את שמו של צביקה מדהלה כמועמד ראוי מלכתחילה) – היה ברור שהנושא יסתיים כבר באותו היום, הרי הם סיפקו את הסחורה. היה זה הטיימינג המושלם להכריז בפני כולם כי לאור המצב והניסיונות לאתר מועמד ראוי, הרי שהראוי ביותר מצוי מתחת לאף. בהודעה שהוצאה זמן קצר נמסר כי לאחר הישיבה בה התכנסה הוועדה בכדי לראיין מועמדים לתפקיד אולם לבסוף בחרה במדהלה כראוי ביותר. אישור סופי של מדהלה כפוף לבדיקה משפטית ולאישור דירקטוריון הרשת. יצוין כי בוועדה נמנו ראש העיר רחמים מלול, המשנה לראש העיר ויו"ר הרשת מרקוביץ', מנכ״ל העירייה דורון מילברג, חברי המועצה ד"ר רוני באום ואמיתי כהן וחברי דירקטוריון חוויות שי סאסי, אורנה חן ויעל צוברי. לצדם נכחו גם נציג הסוכנות היהודית ויו"ר וועדת כוח אדם של החברה יוסי קריספל וכן מוטי עבו נציג החברה למתנסים שלא אהב את ההודעה, בלשון המעטה.

אגב, כדי להשלים את התמונה, נזכיר כי רק לפני חודש ימים נפוץ ספין בתקשורת לפיו במידה ועו"ד מתן דיל יחליט להתמודד לראשות העיר, יהיה זה רמי מדהלה שיתמוך בו באם ייערכו פריימריז. מדהלה לא אישר אך לא הכחיש ורק אמר כי מדובר בעצם בפוליטיקה -והוא מבין לגמרי איך מתנהלת הפוליטיקה, לראייה ההישג לעיל. אגב, כבר אז הוריד חיים ביבס לכולם את האוויר כשהתראיין למקומון "כל רחובות" והודיע כי ככל שכוחו של ראש העיר איתן, סיעת הליכוד תמשיך לתמוך בו.

החברה למתנ"סים למלול: "ההתעלמות והזלזול שלך ושל אנשיך כלפי התהליכים המקצועיים של החברה למתנ"סים פוגעת בשותפות ארוכת שנים"

בחברה למתנ"סים לא ידעו זלזול שכזה זמן רב. כך כינו את ההודעה של מלול ומרקוביץ' שעשו יד אחת, לטובת הליכוד (ורמי מדהלה) כמובן, אך לא דמיינו כי הצעד הזה עלול לעלות להם בפירוק השותפות עם החברה למתנ"סים. ביום שני זה קרה: מכתב חריף נשלח אל ראש העיר ובו הודעה על סיום ההתקשרות של החברה למתנ"סים עם העיר רחובות, לרבות ההשלכות. במכתב שנשלח אל מלול נכתב בין היתר: "ביום חמישי יחד עם מספר חברי דירקטוריון חוויות, נפגשת עם המועמדים להיכרות והתרשמות. בסופה של הישיבה הודעת שמנכ"ל הרשת יהיה עובד מתוך המערכת שעבר את תהליך המיון בחברה אך חוות הדעת המקצועית שהוצגה לך קבעה באופן חד משמעי שאינו מתאים לנהל בשלב זה רשת בסדר גודל של חוויות. ההתעלמות והזלזול שלך ושל אנשיך כלפי התהליכים המקצועיים של החברה למתנ"סים פוגעת בשותפות ארוכת שנים שמתקיימת בין החברה לעיר רחובות. השותפות הזו הניבה הרבה מאוד פעולות ותהליכים משמעותיים בתחום החברתי והקהילתי שהשפיעו ועדיין משפיעים על איכות החיים של אוכלוסיות רבות בעיר. החלטתך לבחור מנכ"ל בניגוד לחוות הדעת המקצועית של החברה, לא מאפשרת לנו להמשיך את הקשר והשותפות עם העיר. לא נוכל לקחת אחריות מקצועית על רשת חוויות בתנאים האלה".

בהמשך המכתב פורטו המשמעויות וההשלכות שעמן תיאלץ הרשת להתמודד כאשר החברה למתנ"סים הודיעה כי היא סוגרת את הברז הפיננסי ב-15 באפריל. "החברה לא תישא יותר בעלות שכרו של מנכ"ל הרשת ותוציא את מנהליה משני המרכזים הקהילתיים (חווית מדע וכפר גבירול) מה שיאפשר לכם זמן התארגנות למינוי מחליפים. עלות שלושת התקנים כ-1,100,000 בשנה. החברה למתנ"סים ציינה עוד כי תשלום עבור תוכנת דיאלוג ומערך הגבייה הממוחשב כולל חיבור לאינטרנט וכן השימוש בתוכנת השכר ושירותי התמיכה ייחסמו ב-15 באפריל".

מרקוביץ': "לא אכנע לתכתיבים ואיומים של אף גוף"

בחוויות מיהרו להוציא הודעת תגובה מטעם הרשת והעומד בראשה, עו"ד יניב מרקוביץ'. "בפגישה ראש העיר רחמים מלול הודיע לחברה למתנ״סים כי ככל שהחברה תבקש לקבוע את סדר היום של חוויות מבלי להתייעץ ולהתחשב בעמדותיהם של  השותפים ברשת (עיריית רחובות והסוכנות היהודית) אין להם מקום בחוויות והם רשאים מבחינתו לעזוב את העיר. בעקבות הודעה זו מטעם העיר רחובות החברה למתנ״סים בחרה לנקוט בצעד חד צדדי ולהודיע על הפסקת פעילותה באופן מיידי ובחוסר אחריות משווע. מכתבה של החברה למתנ״סים הועבר לטיפול משפטי וייענה בהתאם. אני מתחייב לעשות הכל יחד עם ראש העיר, חבריי בהנהלת רשת חוויות והעובדים המצוינים שלנו כדי שתושבי העיר בכלל וילדי העיר בפרט לא ייפגעו מהצעד הקיצוני שנקטה החברה למתנ״סים. נמשיך לפעול בשיתוף פעולה עם הסוכנות היהודית וכל מי שירצה לקדם את האינטרסים העירוניים החשובים. אגיד פעם נוספת את שאמרתי בישיבת הדירקטוריון האחרונה: לא אכנע לתכתיבים ואיומים של אף גוף. אני מאחל לחברה למתנ״סים הצלחה. אנחנו נמשיך להצעיד את רשת חוויות קדימה".

בחירות 2018: מלול הודיע שירוץ, מתן דיל מתנדנד

סוגיית מנכ"ל חוויות לא הייתה הסיפור היחיד שהעסיק את הציבור הפוליטי בעיר. לאחר חודשים ארוכים של שתיקה, הודיע רחמים מלול בטקס הרמת הכוסית החגיגי כי יתמודד. ניכר כי מלול לא תכנן את הצעד ואף אחד ממקורביו או אנשי סודו במשרד לא ידעו על כך. הוא נשאל במהלך הערב על דרכו העתידית והודיע שהתשובה חיובית וזכה למחיאות כפיים מעובדי העירייה, שחלקם אגב, עד לפני כמה רגעים, דווקא הודיע על תמיכה בסגנו, עו"ד מתן דיל שכבר החל לבדוק את פני השטח וסיפר למקורביו כי הוא הזמין סקר לפיו מפרידים בינו לבין מלול רק שישה אחוזים בריצה לראשות. דיל אמר כי ירוץ לראשות העיר אולם לא הכריז על כך. השבוע שאלתי אותו אולם הוא בחר להתעלם מהשאלה. רבים מהמכרים המשותפים של מלול ודיל נטו לחזק את הסגן לרוץ לראשות, אלא שכעת, נכנסו לתמונה רבנים המבקשים לגשר ולפייס בין השניים וייתכן כי דיל כלל לא ירוץ בסופו של דבר. נכון לרגע זה הוא מתנדנד. כך או כך, אל תחפשו אותו בעיר בחג הזה, בתחילת השבוע הוא ארז מזוודה ויחד עם בני משפחתו נסע להתאוורר באיים האקזוטיים של תאילנד.

התיק של בק עבר לאמיתי כהן

והנה עוד דבר, אחרון לשבוע זה בפאן הפוליטי. בישיבת המועצה שנערכה ביום שני הודיע מלול כי תיק קידום מעמד הילד ונוער במצבי סיכון שהיה בידי חברת המועצה יעל בק אשר פרשה לאופוזיציה, יעבור לחבר המועצה אמיתי כהן. בישיבה פנה ראש העיר אל בק ושאל האם היא נשארת באופוזיציה. כאשר בק השיבה בחיוב, הודיע מלול כי התיק יועבר לטיפולו של חבר המועצה כהן, המחזיק בתיק מורשת ישראל ותנועות הנוער הדתיות.

 

כותב המאמר:

עקבו אחרינו בפייסבוק

תגובות

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן