בקרוב: שוק איכרים ברחובות

 

אמיתי כהן וראש העיר, רחמים מלול

25 רשויות מקומיות הצטרפו למיזם של הקמת שוקי איכרים, פרויקט ארצי להנגשת התוצרת החקלאית ישירות לשכונות העיר, ללא פערי תיווך – ובהן רחובות אשר קיבלה סיוע של כ-708 אלף שקלים לצורך כך. השווקים יהיו מקורים וייפתחו לקראת סוף השבוע בימי שישי במשך כל חודשי השנה, לכל הפחות חמש שעות ביום, ובימים נוספים לפי בחירת הרשות המקומית

עיריית רחובות נדרשה להתחייב כי בכל אירוע שוק איכרים יימכרו 16 סוגי פירות וירקות, ובהם כאלה שמשרד החקלאות הגדיר כסל בסיסי – הכולל מלפפונים, עגבניות, פלפל אדום, חציל, בצל, גזר, תפוחי אדמה, בננות, תפוח מוזהב וסמית, אבוקדו, אשכולית, תפוזים ולימונים – זאת בכדי לקבל את התמיכה הכספית בסך של 708 אלף שקלים. מחירם של הפירות והירקות לא יעלה על המחיר הסיטונאי העדכני של מחירון תוצרת הארץ המתפרסם באינטרנט. עוד נדרשה הרשות להציב שילוט בכניסה לשוק האיכרים המיידע את הצרכנים על המחירים שבהם יימכרו המוצרים הבסיסיים ולא לגבות כל תשלום מהחקלאים עבור הצבה או הקמה של דוכן באירועי שוק האיכרים, גם לא בעבור חשמל, דמי ניהול, מים, ארנונה, שירותי ניקיון, שירותי פינוי פסולת ודמי שירות.

המהלך יצא לדרך אחרי שבתום בחינה ממושכת של האפשרות לפקח על רווחיות המשווקים ממכירת ירקות ופירות, בחר משרד החקלאות לא לפקח על הרווחיות, אלא לחייב את רשתות השיווק והסיטונאים למסור דו"חות כספיים בנוגע לרכישה ולמכירה של פירות וירקות, כולל מחירי הפירות והירקות בשוק והרווח ממכירתם. ההחלטה על המיזם התקבלה נוכח ריבוי התארגנויות עצמאיות של חקלאים למכירה ישירה במטרה לקצר את שרשרת האספקה ולצמצם את פערי התיווך. אורי צוק בר, סמנכ"ל מחקר כלכלה ואסטרטגיה במשרד החקלאות, מסר: "להערכת המשרד, המהלך יביא להפחתת מחירים ביחס למחירים הנהוגים ברשתות השיווק, וכן יביא לצמצום פערי התיווך. אנו רואים במהלך זה אבן דרך חשובה, ממנה ייהנו הן הצרכן והן החקלאי".

יצוין כי בחודש ינואר התקיימה פגישת עבודה יחד עם ראש העיר, רחמים מלול ומנכ"ל העיריה דורון מילברג, אשר שמע מהם על הפיתוח המואץ הנעשה בעיר. במסגרת זו הודיע השר על תמיכת משרד החקלאות להקמת "שוק איכרים" בעיר רחובות. בתגובה אמר על כך רחמים מלול: "אני שמח על שיתוף הפעולה הקיים בין עיריית רחובות למשרד החקלאות ומודה לשר על הנכונות לתקצב את הפרויקט לטובת תושבי העיר. באמצעות 'שוק האיכרים' הצרכנים והחקלאים יוכלו ליהנות ממחירים הוגנים ומתוצרת טרייה". חבר מועצת העיר אשר יזם את הביקור, אמיתי כהן הוסיף כי "הפרויקט שייתן חוויה מיוחדת בשכונות, ינגיש את הסחורה לתושבים ויתן תמיכה לחקלאים בארץ".

 

כותב המאמר:

עקבו אחרינו בפייסבוק

תגובות

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן