הישג לשרה גילה גמליאל: אוסף גורליט יוצג לראשונה בישראל

עשרות שנים אחרי השואה, יצירות האמנות שנגזלו מהיהודים, מגיעות לתצוגה בישראל. לדברי השרה, "זהו שלב ראשון וחשוב בדרך להשבתם המלאה לבעלות יהודית. נושא האמנות השדודה חשוב מאוד, מדובר פה במורשת העם היהודי ובקרוב יוצג בישראל אוסף גורליט שנבזז מהיהודים על ידי גרמניה הנאצית"

השרה לשוויון חברתי גילה גמליאל חתמה בסוף השבוע על הסכם הבנות בילטרלי עם שרת התרבות של גרמניה, פרופסור מוניקה גרוטרס, אשר יאפשר הצגת אוסף גורליט בירושלים באביב הקרוב. במסגרת הפגישה, הביעה גרוטרס תקווה כי הצגת האוסף בישראל יוביל לאיתור בעלים יהודיים נוספים של היצירות. כמו כן, השרות סיכמו על הרחבת והעמקת שיתוף הפעולה בין גרמניה וישראל בקידום השבת הרכוש היהודי הגזול, תחום אותו מוביל המשרד לשוויון חברתי, וכמו גם על העמקת שיתוף הפעולה המחקרי בתחומי התרבות והאומנות היהודית באירופה טרם מלחמת העולם השנייה. המדובר באוסף אומנות מיוחד במינו ובו למעלה מ-1500 יצירות אומנות יקרות ערך מתקופת השואה הכולל ציורים, פסלים, רישומים וסקיצות של מיטב מאמני אירופה כסזאן, מונה, אוטו דיקס ורבים אחרים. האוסף התגלה במרתף דירתו של קורנליוס גורליט במינכן ב-2012, אותו ירש מאביו.

בדו"ח שפרסמה ממשלת גרמניה בשנים האחרונות, דווח כי אותרו רק ארבעה בעלים יהודיים של היצירות, אך הטענה היא כי רבות מהיצירות נבזזו מידיים יהודיות במלחמת העולם השנייה. יצוין עוד כי קודם לפגישה הבילטרלית בין השרות, התקיים במוזיאון ארצות המקרא בירושלים כנס שיזם המשרד לשוויון חברתי בשיתוף ועידת התביעות והארגון היהודי העולמי להשבת רכוש, בו קראה השרה גמליאל לממשלת גרמניה להשיב למדינת ישראל את הרכוש הגזול שעוד נותר בגרמניה.  לדברי השרה גילה גמליאל: "חתמתי על מזכר הבנות עם שרת התרבות של גרמניה כדי להביא את אוסף גורליט לישראל באביב הקרוב. עשרות שנים אחרי השואה, האוסף שנבזז על ידי גרמניה הנאצית יגיע לירושלים בירת העם היהודי ויוצג בפני ניצולי השואה ואזרחי ישראל כדי לשמר את הזיכרון בטרם יהיה מאוחר".

כותב המאמר:

עקבו אחרינו בפייסבוק

תגובות

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן