הניצחון של תושבי יעבץ: נדחתה כריתת העצים ברחוב

תושבים ברחוב יעבץ טענו כי הופתעו לגלות את כוונת עיריית רחובות לכרות עצים ברחוב. "דבר זה הולך להתבצע ללא כל הודעה מוקדמת לתושבי הרחוב, וללא שיח עימנו. שום הודעה לא נמסרה לתושבים שגרים ברחוב, ואף אחד לא דיבר איתנו. יש גבול. אנחנו מרגישים שדוחפים אותנו לקצה. יש דברים שמגיעים עד אליך הביתה, ואי אפשר להתעלם ממה שהולך להרוס לנו את הרחוב. אנחנו כתושבים מתכוונים לפעול בנושא חשוב זה. המשפיע על חיינו ברמה היומיומית", כתבו עשרות מהדיירים המתגוררים בסמיכות לעצים אלו לראש העיר רחמים מלול. "אנחנו מבקשים להיפגש עמך לשיחה קצרה בדחיפות, לפני ביצוע המעשה".

התושבים חידדו את טענתם וציינו כי "עצים בוגרים ויקרים אלה, מספקים לנו אוויר לנשימה, מסננים לנו את זיהום הרכבים הרבים שעוברים ברחוב, עושים צל ברחוב להולכים והשבים בו ביניהם תושבים מבוגרים רבים. כמו כן העצים הינם בית לציפורים, וטיפה ירוק לנשמה לאנשים שגרים בבניינים ומשוועים לכך".

"איננו מבינים למה מהעצים האלה עיריית רחובות עושה מאמץ להיפטר", תהו התושבים. "אנחנו מבקשים זמן בכדי להביא חוות דעת נוספות אשר תבחן את מצבם של העצים ברחוב, אשר על פניו נראים בריאים, יציבים ובמצב טוב. במידת הצורך נשמח שיעשה גיזום וטיפול מתאים. אנחנו לא נגד גיזום, אנחנו נגד כריתת כל העצים ברחוב שלנו. חשוב לציין שבסופה האחרונה העצים ברחוב עמדו בצורה מושלמת. מדיניות כריתת העצים בעיר חייבת להיות מדוברת ומנוסחת מחדש יחד על בעלי העניין מהציבור. החלופה של שתילת עצים חדשים אינה הגיונית. היא שקולה לאמירה שנוליד תינוק על כל אדם מבוגר שנהרוג. לעץ חדש שנשתל נדרשות עשרות שנים בכדי להגיע לרמת תרומה לסביבה של עץ בוגר".

בעיריית רחובות ניאותו להעניק מענה מיידי ומי שמלווים את המהלך בשבוע האחרון הם סגן ראש העיר עו"ד יניב מרקוביץ' וחבר המועצה שאול צגהון. השניים אף נפגשו עם אלי בריף, רכז המטה לעצירת כריתת עצי רחובות, במשרדו של מרקוביץ' ביום שלישי, אשר הסביר כי ככל הידוע לו, עצים אלו חלו והם רקובים וחלולים מבפנים, העצים הללו בסכנת קריסה והם מקובעים עם בטון וברזלים. "חלילה יילך ילד ייפול עליו עץ ומה יקרה אחר כך?", תהה מרקוביץ' בפני בריף וציין כי מדובר בהוראות אנשי מקצוע אך למרות זאת יעמוד לרשות התושבים ובכל מקרה, יסייע להם לפנות אל ראש העיר, בכדי להגיע להידברות, עוד קודם כריתת העצים. מאחר ומלול שהה בוועידת הנדל"ן באילת, ולאחר שיתופו בעניין העניק למילברג את השרביט לתת מענה מיידי לתושבים.

וכך היה: הפגישה התקיימה הערב (רביעי), בלשכת ראש העיר ובמעמד סגן ראש העיר עו״ד יניב מרקוביץ', מנכ"ל העירייה דורון מילברג, מנהל אגף הגנים ועיצוב הסביבה, יוסי כפיר, ובהשתתפות נציגי התושבים ומומחים מטעמם.

בפגישה הציגו התושבים את עמדתם בדבר האפשרות שלא לכרות לפחות חלק מהעצים, וביקשו להציג חוות דעת אגרונומיות מטעמם. נציגי העירייה הסבירו את עמדתם בדבר הצורך בכריתת העצים שהביאה להחלטה בנושא, מחשש לפגיעה בעוברי אורח וברכוש.

סוכם כי ביצוע הכריתה שנקבע לחמישי יידחה, כך שתינתן לתושבים שהות להציג חוות דעת מומחי אגרונומיה מטעמם. העירייה מצידה תערוך בדיקה נוספת בנושא, והצדדים ייפגשו שוב בשבוע הבא בלשכת ראש העיר. ״אני שמח שראש העיר נעתר לבקשתי לאפשר לתושבים להביע את עמדתם", אמר מרקוביץ'. "אנו קשובים לפניות התושבים, וההחלטה סופית תתקבל רק לאחר ששיתפנו את התושבים בתהליך ובתום בדיקות וחוות דעת נוספות משני הצדדים״.

חבר המועצה, שאול צגהון הוסיף: "לשמחתנו, התארגנות התושבים והמעורבות של יניב מרקוביץ' ושלי הובילה את מנכ"ל העירייה להחלטה החשובה להשהות את כריתת העצים ברחוב יעבץ עד לבדיקת עומק של העניין. נמשיך לקדם את רחובות כעיר ירוקה".

מבחינת התושבים מדובר בצעד חשוב מאין כמותו. לדבריהם, הקמפיין לשמירה על העצים ברחוב יעבץ תופס תאוצה והשלב הראשון הוא לעצור את הכריתה שתוכננה למחר.

 

כותב המאמר:

עקבו אחרינו בפייסבוק

תגובות

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן