נוני סנדלר פותח את הפה: על המשימה המורכבת, הניצחון במאני טיים ורחמים מלול שמצא עצמו מול אופנת הפתקים הירוקים

חודשיים לאחר הבחירות הקמפיינר שניצח על המקהלה בסיעת "לב" – סיעת "לב" – הרשימה המאוחדת של צעירי הליכוד, מפלגת העבודה והבלתי מפלגתיים , נוני סנדלר פותח את הפה.

"מערכת הבחירות הייתה מורכבת, אך  בשורה התחתונה הייתה זו התמודדות על תפקיד סגן ראש העיר, בעיקר בין יניב מרקוביץ' למתן דיל. זה היה סוג של סכום אפס. מי שזוכה – השני מפסיד". לדבריו, "נקודת הפתיחה הייתה בעייתית ביותר. משיקולים פוליטיים וכלכליים הוקמה רשימה משותפת בין צעירי הליכוד לבין העבודה. הציבור הרחב לא אהב את החיבור הזה, למרות שמשך שנים קיים שיתוף פעולה פורה בין המעורבים. למשל, תפקיד יו"ר רשת חוויות היה "שייך" לליכוד ומילא אותו רועי שרעבי, אך לפני למעלה משש שנים החליט להעביר את התפקיד ליניב מרקוביץ' למרות שהיה נציג סיעת יחיד, הצעירים.

"החיבור ליכוד-עבודה עורר תרעומת בשני הציבורים. למרות שאת הטון ברשימה נתנו מרקוביץ' ורוני באום מעצם הצבתם במקומות הראשונים, חלק ממתפקדי מפלגת העבודה לא שיתפו פעולה עם המהלך. כך, ידענו שנשלם מחיר בהפסד קולות משני הכיוונים. החיבור גרם לנו להתמתן מאד בהצגת העמדות בנושאי דת השונים. כאן נכנסה מרצ לנישה שהתפנתה, למרות שהמועמדים שלה לא היו מוכרים כלל בציבוריות הרחובותית. השילוב הזה של התנגדות לרשימה המאוחדת והעמדות המתונות בנושאי דת הביא למרצ למעלה ממנדט".

סנדלר מסביר כי המנדט השני של מרצ, הגיע דווקא בשל סרטון שבו ראש הממשלה קרא לתמוך בשרעבי. "אני במקום מרצ הייתי שולח לביבי זר פרחים למחרת הבחירות. הוא הביא למרצ את המנדט השני. ביום הבחירות התפרסם סרטון, שהיה אמור להיות מועבר רק לאנשי הליכוד, אך מהר מאד עבר לכל תושבי העיר, בסרטון קורא ביבי להצביע בעד רועי שרעבי. לאור הצונאמי שחטפנו משעות הבוקר במטה ובנקודות ההצבעה הבנו מיד שהנזק בסרטון הוא עצום. מאותו רגע ניהלנו קרב מאסף על הקולות".

שתי תובנות כלליות, אך ברורות היו לסנדלר. "האחת – השנאה של הציבור שלנו לביבי ולכל מה שהוא מסמל היא עצומה. ומאידך גיסא, השנאה של אנשי ליכוד, פעילי ליכוד לכל מה ש"מריח" מפלגת העובדה היא גבוהה יותר. אמר לי אחד הפעילים של הליכוד: 'לא האמנתי כי השנאה לאנשי העבודה היא כל כך חזקה'. אמנם הגעתי לאחר החיבור הזה עבודה-ליכוד, אבל אני מודה שגם אני לא חזיתי את גודל השנאה משני הצדדים. לי הייתה בראש הדוגמה של בבחירות 1998 בה הקמנו את "חץ" שילוב של עבודה-ליכוד (וגם אז הייתי הקמפיינר) – "חץ" הייתה הרשימה הגדולה ללא עוררין במועצת העיר וראשה, שוקי פורר נבחר בסיבוב הראשון, למרות ריבוי המתמודדים. זה אומר משהו על השסע ההולך ומתרחב בחברה שלנו".

לסיכום הקמפיין מבהיר סנדלר "המשימה הוכתרה בהצלחה. מי ששופט את התוצאה רק לפי מספר המנדטים טועה. איך יודעים? שאלתי בסיום מערכת הבחירות איש פוליטי המתיימר להבין במערכות בחירות: האם מתן דיל היה מוכן להתחלף בתוצאה עם יניב מרקוביץ'? כשהגדרנו בהתחלה את הקמפיין כמאבק בין דיל למרקוביץ' על תפקיד סגן ראש העיר, הרי שהמנצח הגדול בבחירות הוא יניב מרקוביץ', בנוסף – ועדיין כמו בכל מערכת בחירות רב הנסתר על הגלוי".

 

כותב המאמר:

עקבו אחרינו בפייסבוק

תגובות

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן