דרישה לתיקון תוכנית בנק ישראל למתן אשראי לעסקים

איגוד חברות האשראי בלשכת המסחר פנה בדרישה לתיקון תוכנית בנק ישראל לסיוע לעסקים קטנים. מתכונתה אינה מאפשרת לגופי אשראי שאינן בנקים להצטרף אליה.

איגוד חברות האשראי בלשכת המסחר

המאגד תחתיו את מרבית חברות האשראי שאינן בנקאיות, הודיע כי נדרש לתקן את תוכנית בנק ישראל לסיוע לעסקים קטנים, שכן במתכונת שהוצגה אתמול (21.11.2023), אף גוף אשראי שאינו בנקאי לא יוכל להצטרף אליה, וזו טעות שחוזרת על עצמה, בשנית, כפי שהיה בתקופת מגפת הקורונה.

על פי התוכנית, בנק ישראל היה אמור לעודד גופים שאינם בנקאיים במתן אשראי לעסקים קטנים ובינוניים, אך על פי האיגוד התוכנית אינה ישימה, שכן לחברות האשראי שאינם בנקאיים אין אפשרות מעשית להעמיד אגרות חוב כבטוחות להלוואות.

על פי עמדת האיגוד, התוכנית הנוכחית זהה לתוכנית שהוצגה בתקופת הקורונה ולא הצליחה שכן, לא היה ביכולתם של נותני האשראי שאינם בנקאיים להתחרות בצורה אפקטיבית בתאגידים הבנקאיים, ולהצטרף לתכנית. “תקופת הקורונה ייצגה כשל שוק מתמשך שמהווה את החסם העיקרי לגיוון המקורות לשחרור מחנק האשראי של העסקים הקטנים והבינוניים ולתחרות הוגנת ומלאה של נותני האשראי שאינם בנקאיים בתאגידים הבנקאיים, ודאי מקום בו מלכתחילה תנאי הפתיחה בעייתיים, לרבות בשל העובדה שרק תאגידים בנקאיים יכולים לקבל פיקדונות מהציבור (גם בריבית נמוכה)” אמר שי פרמינגר, יושב ראש איגוד חברות האשראי.

האיגוד מציע ללמוד מכשלי העבר, לפני שיהיה מאוחר מדי, כפי שהתגלה במשבר הקורונה, ותחת המתווה המוצע של בנק ישראל לאפשר לחברות האשראי לשעבד תיקי הלוואות אשר יינתנו לעסקים קטנים ובינוניים – בדומה למודל המתקיים היום באנגליה.

חברי איגוד חברות האשראי מחזיקים רישיון מורחב מטעם רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון, שחלקן גם חברות ציבוריות שנסחרות בבורסה לניירות ערך.  חברות אלה עם תיק אשראי של למעלה מ-50 מיליארד שקלים, ששוק זה ממשיך לצמוח בקצב מהיר, כתחרות וכהשלמה למערכת הבנקאית.

“התוכנית שהוצגה נוסתה בתקופת הקורונה ולא הצליחה כי לא הייתה כדאית ואף חברת אשראי שאינה בנקאית לא יכלה לעמוד בה. במקום להפיק לקחים בנק ישראל מעמיד תוכנית זהה ודורש להעמיד בטוחות לא הגיוניות” מסכם פרמינגר “אנחנו מקווים כי בנק ישראל ינהג בהתאם להמלצת וועדת הכלכלה של הכנסת בישיבתה היום (21.11.2023) ויביא לדיון שנקבע בוועדה לשבוע הבא הצעה מתוקנת אשר נותנת לגופי האשראי הגדולים יכולת אמיתית להתחרות במערכת הבנקאית שהינה הריכוזית ביותר בעולם, וכך יתאפשר לשרת את הציבור ולגוון את מקורות האשראי לשחרור המחנק הקיים כיום בקרב העסקים הקטנים והבינוניים”. ולבסוף הוסיף שי פרמינגר: “חשוב ללמוד מלקחי העבר וליישם את הלקחים הנדרשים – צריך לחשוב מחוץ לקופסה ולהגדיל את המקורות, ואת זאת ניתן להשיג באמצעות שעבוד תיק ההלוואות של נותני האשראי שאינם בנקאיים – זה פתרון נכון, ראוי וטוב לעת הזו”.

צילום: freepik

מערכת חדשות אפס שמונה מכבדת זכויות יוצרים ועושה את מירב המאמצים לאתר בעלי זכויות בפרסומים ו/או צילומים המגיעים אלינו. אם זיהיתים צילום ו/או כל פרט שיש לכם זכויות בו/בהם, אנא פנו אלינו לבקש לחדול מהשימוש בו/בהם באמצעות כתובת האימייל [email protected]

תגובות:

Subscribe
Notify of
guest
0 תגובות
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

אולי יעניין אותך גם:

תגובות

Subscribe
Notify of
guest
0 תגובות
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
דילוג לתוכן