החזרה לבית הספר: כמחצית מהורים מעריכים כי יוציאו כ -3,000 שקלים עבור ילד אחד בשנת הלימודים הקרובה

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב print

כמה עולה לנו  חינוך "חינם"?  מסקר המועצה לצרכנות  באמצעות גיאוקרטוגרפיה  עולה כי מדובר באלפי שקלים לילד בממוצע. הסכום מוצא על  ציוד, הסעות, תל"ן ולא כולל חוגים, מועדוניות/צהרונית, שיעורי עזר, ועד כיתה וימי הולדת), למעלה ממחצית הנשאלים (55 אחוז) מרגישים שהוצאות עלו יחסית לשנה שעברה.

פחות משליש מהנשאלים עורכים השוואות מחירים לפני היציאה לקניות ציוד לבית הספר (26% ), 11% לא עורכים אף פעם השוואות. מנתוני הסקר עולה ש 1 מכל 5 משפחות קונה חולצות חדשות לבית הספר ללא קשר למצבן, ו 55% בקירוב קונים רק אם החולצות בלויות או לא מתאימות. 21% רוכשים ספרי לימוד חדשים, ומרבית הנשאלים  67% שואלים את ספרי הלימוד במסגרת תוכנית השאלת ספרים של משרד החינוך.

סל לבית ספר תיכון גבוה מעלות סל לבית ספר יסודי, סל מותגים אותו רוכשים רק 5% מההורים יקר יותר מסל מעורב אותו קונים כ-60% מההורים. הוזלת הסל יכולה להיעשות בשימוש חוזר בציוד שנקנה בשנים הקודמות, כך נוהגים 73% מההורים. ילקוט/תיק בית ספר הוא אחד המרכיבים היקרים בסל  (300-200 שקלים) כ -60% מההורים ציינו כי הם  קונים ילקוט חדש רק פעם בכמה שנים, ו-17% מעידים כי הם קונים ילקוט חדש בכל שנה.

חולצות לבית הספר היא הוצאה של כ-200 שקלים בשנה לפחות (חולצות עם שרוול קצר, חולצות שרוול ארוך, חולצות לבנות לטקסים ואירועים, וסווטשירט אחד לפחות). למעלה מ-20 אחוז מההורים קונים חולצות חדשות בכל שנה, כמחצית 54% קונים חלק מהחולצות בהתאם למצבן, או שמעבירים חולצות בין ילדי המשפחה. מחברות, כלי כתיבה, חוצצים, שמרדפים וקלסרים הם מוצרים שאינם מתכלים, ולמרות זאת כשליש מההורים 27% קונים את כל הציוד – חדש בתחילת השנה, וכ-70 אחוז משתמשים בציוד משנה שעברה ועורכים "השלמות" במידת הצורך.

חוק חינוך חובה לא כולל מלבד ספרי לימוד וציוד גם הוצאות נוספות ובניהן: תל"ן, טיולים, מסיבות, ספרים, ביטוח, הסעות, ושכר לימוד בבתי ספר ייחודים ואולפנות. כ-40 אחוז מעריכים כי התוספת עומדת על עד 1000 ש"ח נוספים לכל ילד, 30 אחוזים ישלמו עוד כ-2000 ₪ לשנה, 27 אחוזים ישלמו מעל ל-2000 ₪ בשנה. 66 אחוזים מההורים לילדים מעידים כי לא נעזרו במורה פרטי, הוצאה העומדת על מאות שקלים נוספים כל חודש.

מנכ"ל המועצה לצרכנות עופר מרום, מדגיש את חשיבות החינוך הפיננסי כשיעור חובה בבית הספר ועד אז מעביר את הכדור להורים  " עם קצת חשיבה, אפשר להפוך את חווית הקניות של חזרה לבית הספר לשיעור בהתנהלות פיננסית בו הילד  לומד בין "רוצה" ו "צריך  כך, תציידו את הילד לא רק בתיק מתאים, אלא בתובנות צרכניות וכלכליות שילוו אותו שנים רבות ויהפכו אותו לצרכן חכם יותר".

מערכת חדשות אפס שמונה מכבדת זכויות יוצרים ועושה את מירב המאמצים לאתר בעלי זכויות בפרסומים ו/או צילומים המגיעים אלינו. אם זיהיתים צילום ו/או כל פרט שיש לכם זכויות בו/בהם, אנא פנו אלינו לבקש לחדול מהשימוש בו/בהם באמצעות כתובת האימייל [email protected]

תגובות

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן