לא יוגבלו חשבונות בנק למפונים, מגויסים ונפגעי השבעה באוקטובר

המשק לא חזר לשגרה. בחתך הגיאוגרפי, לפי 99 הישובים שפונו, רואים מצוקה גדולה יותר ושיעור של 1.38% שיקים חוזרים, פער שמתקרב ל-40 נקודות האחוז מהאוכלוסייה הכללית. המצוקה שלהם ברורה.

ועדת החוקה אישרה את הארכת התקנות שימנעו הגבלת חשבונות בנק למפונים מדרום וצפון, למי שגויסו למילואים ובני הזוג שלהם, וכן לנעדרים, חטופים, שבויים או מאושפזים בשל פעולת איבה וקרוביהם מדרגה ראשונה

ועדת החוקה אישרה את הצעת תקנות שיקים ללא כיסוי (סייגים לתחולת החוק) (תיקון), התשפ”ד-2023.
התקנות נועדו לקבוע סייגים לחוק שיקים ללא כיסוי, על מנת למנוע הגבלת חשבונות בנק והגבלות נוספות, עקב צ׳קים שחזרו או צפויים לחזור מתחילת התקנות ועד ל-21.1.24.

במהלך נובמבר נאספו נתונים אודות הצורך בהארכת ההסדר לתקופה נוספת, ולאור הנתונים שנאספו הוצע להאריך את ההסדר הקיים, שפקע ב-30.11.23 באופן רטרואקטיבי ממועד פקיעתו. כתוצאה מתיקון התקנות הנוכחי, צ׳קים שסורבו מסיבת אין כיסוי מספיק בתקופה שמתחילת המלחמה ועד ליום 21.1.24, ייגרעו ממספר הצ׳קים הנספרים לצורך הטלת הגבלה על חשבון. הוחלט, כי ההסדר יוארך פעם נוספת רק לאוכלוסיות אשר נפגעו באופן מיוחד ממצב הלחימה.

עו”ד יערה למברגר משרד המשפטים: “ההסדר שאושר בוועדה נתן הקלות בחודש אוקטובר לכלל האוכלוסייה ובנובמבר לאוכלוסיות הזכאיות, ואנחנו מציעים להאריך את ההסדר רטרואקטיבית מתחילת חודש דצמבר כדי ליצור רצף וגם חודש קדימה מהיום”.

גדעון מאור שביט, מדור חשבונות מוגבלים בפיקוח על הבנקים: “מהנתונים עולה תמונה די ברורה שהמשק לא חזר לשגרה אך הוא לא רחוק מכך. יש עדיין סטייה מהשגרה אך היא לא גדולה ולא דומה למה שראינו בקורונה. באכ”מים (אי כיסוי מספיק), יש סטייה ממוצעת באוכלוסייה הכללית מ-0.85% בשגרה ל-1.06% במצב החירום. גם הפעילות בשיקים במשק לא יציבה וסובלת מתנודות תכופות אך מתכנסת בממוצע לא רחוק מהנעשה בשגרה ואף ירדה לפחות מכך לאורך התקופה.
בחתך הגיאוגרפי, לפי 99 הישובים שפונו, רואים מצוקה גדולה יותר ושיעור של 1.38% שיקים חוזרים, פער שמתקרב ל-40 נקודות האחוז מהאוכלוסייה הכללית. המצוקה שלהם ברורה.

עו”ד שמעון גיגי: “הסנקציה החמורה בשיקים חוזרים היא לא לגבי החשבון המוגבל כי למרבית האנשים יש עוד חשבונות, אלא הדירוג השלילי בנתוני האשראי שמוצג לארבע שנים. חשיבות התקנות באה לביטוי גם בנושא זה. יש להוסיף מיקום פיזי של בעל העסק או הלקוח של הבנק. יש לקוח שהעסק שלו בקרית שמונה ולבנק אין שיקול דעת בנושא ואז הדרך היחידה היא לפנות לבימ”ש כדי לעצור את הגבלת החשבון”.

עו”ד חן פליישר מבנק ישראל השיבה לסוגיית מען העסקים כי יש מענה כבר בנוסח התקנות, דרך המען של משרד הפנים או דרך המען הרשום בבנק”.

מנאר איוב, נציג עסקים עצמאיים: “ברצוני להשתתף בצער המשפחות שאיבדו את יקיריהן ומשפחות החטופים. אני סטודנט, אבא לשלושה, יש לי עסקים שנפגעו עד אפס הכנסה, יש לנו כ-80,000 שכירים שיצאו לחל”ת ועצמאים קטנים והפגיעה בחשבונות הבנק היא טוטאלית. יש להרחיב את התקנות לכלל האוכלוסייה במדינה לפחות עד סוף דצמבר. זה לא ישפיע שלילית על המשק כי זה הופך כבר רטרואקטיבי. הנזק יכול להיות פי 10 למשק אם לא נרחיב את ההוראות״.

עו״ד יוסף ויצמן, מלשכת עורכי הדין: “קיים חשש לסגירת עסקים כי בעלי עסקים לא יוכלו לעבוד עם השיקים החוזרים. חייבים לקבל את ההצעה ואפילו להרחיב אותה”.

יו”ר הועדה, ח”כ שמחה רוטמן: “הצורך ביחס לאוכלוסיות הזכאיות עדיין גדול יותר מאשר לכלל האוכלוסייה ואם נצטרך שוב להאריך את התקנות נשקול שוב את הרחבתן לפי הנתונים המעודכנים. כל זמן שהמשק מראה סימני התאוששות יש חשיבות מאוד גדולה לשמר את האמינות במקום לייצר “כתב מחילה” כללי. אני מקווה שהמשק והמספרים יחזרו ואף ישתפרו מעל לממוצע עבור כלל האוכלוסיות”.

צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

מערכת חדשות אפס שמונה מכבדת זכויות יוצרים ועושה את מירב המאמצים לאתר בעלי זכויות בפרסומים ו/או צילומים המגיעים אלינו. אם זיהיתים צילום ו/או כל פרט שיש לכם זכויות בו/בהם, אנא פנו אלינו לבקש לחדול מהשימוש בו/בהם באמצעות כתובת האימייל [email protected]

תגובות:

Subscribe
Notify of
guest
0 תגובות
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

אולי יעניין אותך גם:

תגובות

Subscribe
Notify of
guest
0 תגובות
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
דילוג לתוכן