מחקר חדש מבית החולים אסותא אשדוד

חדשות 08 אשדוד (אסותא)

מחקר של בית החולים הציבורי אסותא אשדוד ממחיש עד כמה יש צורך בהימצאותם של דפיברילטורים:


שימוש בדפיברילטור במטופל שעבר דום לבבי מעלה את סיכויו לחזור לחיים נורמטיביים פי 4 בהשוואה למטופל שפונה לביה”ח ללא טיפול בדפיברילטור, אשר סיכוייו לחזרה לחיים הינם אפסיים, וזאת בעיקר אם השוק החשמלי ניתן על ידי בני משפחה או עוברי אורח שהיה בהישג ידם דפיברילטור זמין עוד בטרם הגעת מגן דוד אדום.

בימים אלו הסתיים מחקר בבית החולים הציבורי אסותא אשדוד שביקש לבדוק מה סיכוייו של אדם לחזור לחיים נורמטיביים לאחר אירוע של דום לב ופינוי ללא דופק לבית חולים אל מול פינוי לביה”ח לאחר שימוש בדפיברילטור. המחקר נערך בין השנים 2018-2021 ונבדקו בו מעל 1200 מקרים של אירועי דום לב.
בראש המחקר עמדו, ד”ר דברה ווסט מנהלת מלר”ד ביה”ח, וד”ר יותם דרעי רופא במלר”ד ביה”ח.
החוקרים מצאו כי בשליש מהמקרים (400 סה”כ) בהם בוצעה החייאה בשטח, הצליחו להחזיר דופק, אך רק 26 מטופלים חזרו לאחר מכן לחיים נורמטיביים, בעיקר הודות להחייאה מהירה ושימוש מהיר בדפיברילטור.
יש לציין, כי 46 מטופלים פונו לבית החולים למרות אי החזרת דופק בשטח, משום אי הימצאות דפיברילטור ואף אחד מהם לא שרד או חזר לחיים נורמטיביים.
על פי הרופאים, אומנם מסקנת המחקר היא עגומה, ומראה כי חזרה לחיים לאחר אירוע של דום לב ללא חזרה של דופק בשטח על אף פינוי וטיפול בביה”ח, היא כמעט חסרת סיכוי, הימצאותו של דפיברילטור ושימוש נכון בו, מעלה לאין שיעור את יכולתו לחזור לאחר מכן לחיים בריאים ושלמים.
המסקנה אם כן, כך על פי החוקרים, כי “יש להרחיב את הימצאותם של דפיברילטורים בכל רחבי הארץ וללמד את כלל הציבור את אופן השימוש בהם”

צילום: דוברות אסותא אשדוד

מערכת חדשות אפס שמונה מכבדת זכויות יוצרים ועושה את מירב המאמצים לאתר בעלי זכויות בפרסומים ו/או צילומים המגיעים אלינו. אם זיהיתים צילום ו/או כל פרט שיש לכם זכויות בו/בהם, אנא פנו אלינו לבקש לחדול מהשימוש בו/בהם באמצעות כתובת האימייל [email protected]

תגובות:

Subscribe
Notify of
guest
0 תגובות
Inline Feedbacks
View all comments

אולי יעניין אותך גם:

תגובות

Subscribe
Notify of
guest
0 תגובות
Inline Feedbacks
View all comments
דילוג לתוכן