שורדי שואה ברחבי העולם בקמפיין #CancelHate 

שורדי שואה מרחבי העולם משתתפים בקמפיין על מנת להוכיח ששנאה לא מנצחת

הוועידה לתביעות חומריות יהודיות נגד גרמניה, (ועידת התביעות) משיקה קמפיין דיגיטלי חדש #CancelHate.

שורדי שואה מרחבי העולם עונים מול המצלמה לפוסטים של מכחישי שואה ומפיצי שנאה מהרשתות החברתיות ומבקשים מהעולם להצטרף אליהם ולבטל את השנאה.

בין הציוצים והפוסטים אליהם מתייחסים שורדי השואה בקמפיין: “השואה הייתה שקר – הפסיקו להפיץ מידע מוטעה” ; “בשואה לא היו בכלל תאי גזים, כל מה שאנחנו יודעים על השואה הוא שקר מוחלט, והמטרה שלי היא בדיוק כמו זו של היטלר – הגליית היהודים”

בקמפיין, שורדי שואה מרחבי העולם קוראים פוסטים מהרשתות החברתיות, הכוללים ביטויים מכחישי שואה או עיוות ההיסטוריה. כל פוסט, מלווה בעדותם האישית של שורדי השואה על הזוועות שהם ומשפחתם עברו. כל סרטון בקמפיין, מסתיים באמירה – למילים יש כוח, בטלו את השנאה (Words matter-Cancel Hate).

גדעון טיילור, נשיא ועידת התביעות: “העולם הוא מקום הפכפך כרגע. הרשתות החברתיות מאפשרות לאנשים להסתתר במעטה אנונימיות בזמן שהם מפיצים דברי שנאה. הקמפיין שלנו מוכיח שלפוסטים האלה יש קורבנות – המילים המרושעות והשפלות הללו שוללות את העדויות והסבל של כל שורדת ושורד שואה”.

אחד משורדי השואה המשתתפים בקמפיין הוא אייב פוקסמן, אשר עמד בראש הליגה נגד השמצה במשך כ-27 שנה, ושביקש לספר את סיפורה האישי של משפחתו לאחר שהקריא פוסט הטוען כי לא היה שימוש בתאי גזים בשואה: “אני שרדתי את השואה, אבל 13 מבני משפחתי הקרובה נרצחו בגלל שהיו יהודים. הכחשת שואה ברשתות החברתיות איננה רק עוד פוסט. מה שאנחנו אומרים מייצג את מה שאנחנו חושבים. אותם פוסטים של מכחישי שואה הם ביטוי לשנאה ושלילת סבלם של מיליונים. על כן, עלינו לקחת ברצינות את מה שאנחנו אומרים וכותבים, כי המילים שלנו חשובות”.

מחקר שנערך לאחרונה בארה”ב מצא כי קרוב למחצית (49%) מבני דור המילינאלז ובני דור ה-Z מעל גיל 18 נחשפו ברשתות החברתיות או ברשת האינטרנט לביטויים של הכחשת שואה. מגמה מדאיגה זו אינה ייחודית רק לארה”ב, אלא בולטת במדינות מערביות נוספות.

בבריטניה, כ-29% מבני 18 ומעלה נחשפו להכחשת שואה או עיוות ההיסטוריה הנוגעת לאירועי השואה, במסגרת המדיה החברתית.

כמו כן, היקף הידע של הקהל הרחב על השואה הולך ופוחת. בצרפת לדוגמא, כרבע בני דור המילינאלז (ילידי שנות ה-80 וה-90) לא ידעו להשיב בוודאות אם אי פעם שמעו או נחשפו לאירועי השואה.

ככל שפער הידע על זוועות השואה והתוצאות של שנאה, כך החברה כולה ובפרט הדורות הצעירים הופכים מושפעים יותר מהתבטאויות של הכחשת שואה ועיוות ההיסטוריה.

הדי ארגנט, שורדת שואה מאנגליה הקריאה פוסט שטוען כי ‘השואה היא שקר’: “ביום שבו אוסטריה סופחה לגרמניה הנאצית (‘אנשלוס’) גורשתי מבית הספר, ומשפחתי גורשה מביתה בוינה, אך ורק כי היינו יהודים. קודם לכן, אבי נאלץ לקרצף את הרחובות, ונעצר בשל הערות אנטי-נאציות. בכל זאת אנחנו עדיין היינו ברי המזל, כי בניגוד ל-17 בני משפחתי שנרצחו בשואה, אנחנו הצלחנו לברוח מאוסטריה לאנגליה. ולכן אני באה ואומרת לעולם – השואה אכן קרתה, המילים שלכם משנות, הפסיקו לשנוא”.

גרג שניידר, סגן נשיא בכיר של ועידת התביעות: “מעולם לא חשבתי שנגיע ליום שבו שורדי שואה יאלצו להתמודד עם גל כה אדיר של הכחשת שואה. אבל למרבה הצער, היום הזה כבר כאן. כולנו כבר ראינו למה הובילה אותה שנאה בלתי מבוקרת – מילות השנאה והאנטישמיות הביאו לכך שיהודים גורשו מבתיהם, הובלו לתאי גזים ולמשרפות”.

שניידר מוסיף כי: “שורדי שואה מרחבי העולם משתתפים בקמפיין על מנת להוכיח ששנאה לא מנצחת. ועל מנת להוכיח זאת הם שמים בצד את אי הנוחות והטראומה שלהם כדי להבטיח שהדורות הצעירים והעתידים יבינו שלשנאה חסרת רסן אין מקום בחברה”.

על ועידת התביעות:

ועידת התביעות היא ארגון ללא מטרות רווח עם משרדים בניו יורק, תל אביב, וינה, פרנקפורט וברלין, מבטיחה פיצוי חומרי מהותי לשורדי השואה ברחבי העולם. ועידת התביעות, נוסדה בשנת 1951 על ידי נציגים של 23 ארגונים יהודיים בינלאומיים גדולים, מנהלת משא ומתן עבור שורדי השואה היהודים החיים ברחבי העולם, מחלקת כספים ליחידים וארגונים, ומבקשת להחזיר רכוש יהודי שנגנב במהלך השואה.

כתוצאה מהמשא ומתן עם ועידת התביעות מאז 1952, ממשלת גרמניה שילמה יותר מ-90 מיליארד דולר כשיפוי לאנשים על סבל ואובדן שנבעו מרדיפת הנאצים.

בשנת 2023, ועידת התביעות חילקה למעלה מ-560 מיליון דולר פיצויים ליותר מ-200,000 שורדים ב-83 מדינות והקצתה מעל 750 מיליון דולר במענקים ליותר מ-300 סוכנויות שירות סוציאליות ברחבי העולם המספקות שירותים חיוניים לשורדי השואה, כגון טיפול ביתי, מזון ותרופות. לשנת 2024, ועידת התביעות הצליחה לנהל משא ומתן מוצלח של כ-535 מיליון דולר כפיצוי לשורדים ברחבי העולם ו-888 מיליון דולר לצרכי טיפול ביתי של שורדי השואה.

כלל הסרטונים ניתנים לצפייה באתר האינטרנט של ארגון ועידת התביעות. 

 

◼️ לקבוצת חדשות בווטסאפ – אזרחים וותיקים – הגיל השלישי לחצו כאן

◼️ לרשימת קבוצות הווטסאפ השוות שכדאי לכם להצטרף אליהן – לחצו כאן

◼️ חדש! לקבוצת חדשות הביטוח הלאומי / חברת חשמל / דלק וגז / תאגידי המים / שירותים לציבור לחצו כאן

צילום: ועידת התביעות

מערכת חדשות אפס שמונה מכבדת זכויות יוצרים ועושה את מירב המאמצים לאתר בעלי זכויות בפרסומים ו/או צילומים המגיעים אלינו. אם זיהיתים צילום ו/או כל פרט שיש לכם זכויות בו/בהם, אנא פנו אלינו לבקש לחדול מהשימוש בו/בהם באמצעות כתובת האימייל [email protected]

תגובות:

Subscribe
Notify of
guest
0 תגובות
Inline Feedbacks
View all comments

אולי יעניין אותך גם:

תגובות

Subscribe
Notify of
guest
0 תגובות
Inline Feedbacks
View all comments
דילוג לתוכן