יו”ר ההסתדרות: גורמים בעלי אינטרס מנצלים באופן ציני את המלחמה כדי להציף את המדינה בעובדים זרים

המהלך עלול להביא לפגיעה חמורה הן בעובדים הישראלים והן בענפי משק רבים, ויפרוץ את הסכר להבאת עובדים זרים, ללא אחריות לתפקוד שוק העבודה המקומי או למצב האבטלה במשק

יו”ר ההסתדרות מתריע בפני ראש הממשלה מכאוס בשוק העבודה:

גורמים בעלי אינטרס מנצלים באופן ציני את המלחמה כדי להציף את המדינה בעובדים זרים על חשבון אלה הישראלים

יו”ר ההסתדרות ארנון בר-דוד פנה לראש הממשלה בנימין נתניהו והזהיר כי הצעות החלטות הממשלה על גידול משמעותי במספר העובדים הזרים בישראל ללא פיקוח ראוי, ובמקרים מסוימים ללא כל צורך – נראות כמו מחטף של מעסיקים המעוניינים לחסוך בהוצאות ולמקסם רווחים, גם במחיר פגיעה בעובדים הישראלים

“החלטות אלה יפגעו בעובדים המתמודדים עם אתגרים מורכבים בצל המלחמה, יפגעו בעצמאות המקומית של ענפי משק שלמים ויגרמו לכאוס בשוק העבודה”, אמר

“קידום טיוטות החלטות הממשלה לגידול משמעותי במספר העובדים הזרים בישראל, הנובע מלחץ של גורמים בעלי אינטרס – המנצלים ניצול ציני את המצב ורואים בו שעת כושר להעביר במחטף החלטות שאין בהן ולו דבר עם המלחמה – יביא לתוצאות ההפוכות ולפגיעה במשק הישראלי ובעובדים הישראלים”, כך אמר היום יו”ר ההסתדרות ארנון בר-דוד בפנייתו לראש הממשלה בנימין נתניהו בעקבות כוונת הממשלה להגדיל את מכסות העובדים הזרים בישראל תחת מגבלות מעטות.

לדברי יו”ר ההסתדרות, לא רק שמהלך כזה עלול להביא לפגיעה חמורה הן בעובדים הישראלים והן בענפי משק רבים, אלא הוא גם יפרוץ את הסכר להבאת עובדים זרים, ללא אחריות לתפקוד שוק העבודה המקומי או למצב האבטלה במשק. “החלטות אלה יפגעו בעובדים ישראלים שכבר כיום מתמודדים עם אתגרים מורכבים בצל המלחמה, יפגעו בעצמאות המקומית של ענפי משק שלמים, יעכבו את השיקום של חבלי הארץ הפגועים והמפונים שלנו, ומעל לכל יגרמו לכאוס בשוק העבודה”.

“אנחנו נמצאים בתקופה מורכבת ורגישה – הן מבחינה ביטחונית והן מבחינה תעסוקתית. עלינו לשמר את שיעור האבטלה הנמוך, ולשמור על מקומות העבודה של מאות אלפי משרתי מילואים ובני ובנות זוגם, ושל עשרות אלפי מפונים מבתיהם. במקביל עלינו לחזק ולשקם את התעסוקה בגבולותינו בצפון ובדרום על מנת לאפשר לאזרחי המדינה לשוב ולהתגורר שם בביטחון אישי וכלכלי גם יחד”, ציין בר-דוד, ואמר כי לפיכך “לא יהיה נכון בעת הזאת להציף את המדינה בעובדים זרים בענפים שאינם מתמודדים עם מחסור, כתוצאה מהפסקת כניסתם של עובדים פלסטינים.

לעמדתנו, נראה שאין הצדקה להבאת עובדים זרים נוספים בענפים שונים מלבד רצונם של מעסיקים לחסוך בהוצאות ולמקסם רווחים, גם במחיר פגיעה בעובדים הישראלים”.

תחת זאת מציע יו”ר ההסתדרות שכל החלטה על הגדלת מכסות עובדים זרים בישראל צריכה להתבצע באופן אחראי ובראייה ארוכת טווח, ולהיבחן על בסיס שורת קריטריונים:

מחסור מוכח ואובייקטיבי בכוח אדם

שימור עצמאות ישראלית בענף (למניעת תלות בעובדים זרים ולמנוע שיתוק ענפי)

פיקוח ואכיפה אפקטיביים (לשמירה על רף מקצועי וכן להגן על זכויות העובדים)

מנגנון למניעת אבטלה של עובדים ישראלים

מיצוי מכסות קיימות

מניעת כניסה לענפי משק חדשים

תיעדוף מדינות שמבטיחות הגנה על העובדים

יו”ר ההסתדרות הבהיר בדבריו לראש הממשלה כי הוא סמוך ובטוח שאם החלטות הממשלה יתקבלו על בסיס הקריטריונים האלה, תתקבל מדיניות מיטיבה ומאוזנת שתענה על צרכי המשק ותעזור להגברת הצמיחה, ומאידך לא תפגע בכלכלה המקומית ותשמור על זכויות העובדים – ישראלים וזרים יחדיו.

לסיום, ביקש יו”ר ההסתדרות לקיים דיון מקצועי משותף עם משרדי הממשלה הרלוונטיים כדי לדון בנושאים הנ”ל. “יחד נמשיך לפעול לשגשוגו של המשק הישראל תוך הגנה על עובדיו”, סיכם.

 

■ לקבוצת חדשות בווטסאפ – מלחמה בישראל חרבות ברזל לחצו כאן

◼️ לרשימת קבוצות הווטסאפ השוות שכדאי לכם להצטרף אליהן – לחצו כאן

◼️ חדש! לקבוצת חדשות הביטוח הלאומי / חברת חשמל / דלק וגז / תאגידי המים / שירותים לציבור לחצו כאן

צילום: שגב ויסברג

מערכת חדשות אפס שמונה מכבדת זכויות יוצרים ועושה את מירב המאמצים לאתר בעלי זכויות בפרסומים ו/או צילומים המגיעים אלינו. אם זיהיתים צילום ו/או כל פרט שיש לכם זכויות בו/בהם, אנא פנו אלינו לבקש לחדול מהשימוש בו/בהם באמצעות כתובת האימייל [email protected]

תגובות:

Subscribe
Notify of
guest
0 תגובות
Inline Feedbacks
View all comments

אולי יעניין אותך גם:

תגובות

Subscribe
Notify of
guest
0 תגובות
Inline Feedbacks
View all comments
דילוג לתוכן